Sevilla en dos días - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

25 Cze 2020 · Możliwość komentowania Sevilla en dos días została wyłączona

Sevilla en dos días

Czy to możliwe zwiedzić Sewillę w dwa dni? Oczywiście nie poznamy wszystkich zakątków tego pięknego miasta, ale na pewno uda nam się przemierzyć najważniejsze szlaki, zobaczyć sztandarowe zabytki i poczuć prawdziwie hiszpańską atmosferę. Trzeba przyznać, że nawet zostając tydzień w Sewilli nie powinniśmy się nudzić! Jednak nie każdy może pozwolić sobie na tak długi pobyt, stąd pomysł na krótki przewodnik jak dobrze wykorzystać weekendowy wypad do stolicy Andaluzji.

Od czego zacząć? Tak naprawdę na starym mieście na każdym kroku możemy spotkać historyczne pałace i klimatyczne, wąskie uliczki, jednak proponuję skupić się na początek na najbardziej charakterystycznych zabytkach. Trzy z nich mieszczą się bardzo blisko siebie! Pierwszym punktem jest majestatyczna Katedra Najświętszej Marii Panny. Największa gotycka świątynia na świecie (chociaż katedra mediolańska również ubiega się o ten tytuł) imponuje swoją wielkością i interesuje bogatą historią. W środku znajduje się między innymi grób Krzysztofa Kolumba. Możemy podziwiać tam również wiele dzieł sztuki, odpocząć na pięknym dziedzińcu i wdrapać się na wieżę, która jest istotnym przystankiem! La Giralda początkowo służyła jako minaret, została bardzo dobrze zachowana, niemal cała jej konstrukcja jest oryginalna. Z góry rozpościera się widok na całe miasto.

Kiedy udamy się na wschód dotrzemy do królewskiego kompleksu pałacowego Reales Alcázares, którą zamieszkiwali zarówno arabscy jak i chrześcijańscy królowie już od X wieku. Zachwyca pięknymi, rozległymi ogrodami z fontannami i urokliwymi gankami. Niedaleko mieści się Barrio de Santa Cruz, czyli stara dzielnica, w której urodził się znany wszystkim Don Juan! Nie śpieszcie się pokonując jej uliczki, zatrzymajcie się na chwilę by podziwiać pełne kwiatów patia hiszpańskich domów.

Sewilla pełniła ważną rolę w Hiszpanii w XVI i XVII wieku, ponieważ była punktem przeładunkowym w handlu z zamorskimi koloniami. Wszystkie statki przypływające z Ameryki kierowały się do portu nad rzeką Guadalquivir. Właśnie dlatego jednym z ciekawych miejsc jest Główne Archiwum Indii (Archivo de Indias), w którym zgromadzone zostały dokumenty związane z hiszpańskimi koloniami. Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Plaza de España, plac zbudowany w latach dwudziestych XX wieku. Budynek wraz z ławkami i ścianami ozdobionymi azulejos  (ceramicznymi płytkami) tworzy bogatą scenerię. Nie dziwi więc fakt, że plac został wykorzystany w filmach takich jak Gwiezdne Wojny czy Dyktator. W tym miejscu możemy również przepłynąć się łódką, co na pewno urozmaici zwiedzanie.

Obok placu znajduje się el Parque de María Luisa, który jest idealnym miejscem do spacerowania lub chwili odpoczynku w otoczeniu przyrody.

Pamiętajmy też, że w mieście znajdziemy wiele świątyń skrywających dzieła sztuki w swoich murach. Przy tej okazji należy wyróżnić Bazylikę Macareny, w której mieści się statua la Virgen de la Macarena, która pełni ważną rolę w procesji Wielkiego Tygodnia (Semana Santa).

Wracając do wspomnianej wcześniej rzeki Guadalquivir, która przypływa przez Sewillę, należy wspomnieć, że możemy wybrać się na spacer wzdłuż jej brzegu. Na naszej drodze napotkamy między innymi Torre del Oro, czyli Złotą Wieżę powstałą za czasów panowania Almohadów.

Zaraz obok niej znajduje się la plaza de toros de la Maestranza, czyli słynna arena walki z bykami, najstarsza w Hiszpanii. Na zachód od rzeki rozciąga się Barrio de Triana, które dawniej zamieszkiwali marynarze. Ciekawostką jest, że okolica uznawana jest za miejsce powstania flamenco.  Zarówno w tej dzielnicy, jak na całym starym mieście znajduje się wiele restauracji i barów z „tapas”, w których warto się zatrzymać, kiedy dopadnie nas głód. Jedzenie jest bardzo smaczne! Przechadzając się po centrum możemy zauważyć wiele dorożek. Dobrym pomysłem jest udać się na godzinną przejażdżkę, która wcale nie naruszy naszego portfela, a dostarczy wiele rozrywki. Odwiedzając Sewillę nie wolno przegapić też występów flamenco! Na szczęście jest ich dużo, więc z pewnością uda Ci się na jakiś załapać!

Na koniec chciałabym przekazać Wam kilka praktycznych informacji. Na kiedy zaplanować podróż do Sewilli? Wiosna i jesień są najprzyjemniejszym okresem na odwiedziny stolicy Andaluzji. Nosi ona miano najcieplejszego miasta w Hiszpanii, dlatego udając się tam w lecie trzeba być przygotowanym na bardzo wysokie temperatury. Sewilla nie należy do najdroższych miast Hiszpanii, jednak musimy brać pod uwagę fakt, że ceny na starym mieście są dosyć wysokie. Warto też wcześniej sprawdzić jakie atrakcje są darmowe i czy nie trzeba zarezerwować miejsc do niektórych z nich. Jest to bezpieczne miasto, więc nie musimy obawiać się wieczornych spacerów, w godzinach wieczornych restauracje są długo otwarte i wciąż pełne klientów. Musimy dopasować się do hiszpańskiego stylu życia, czyli pamiętajmy, że mieszkańcy Sewilli w środku dnia nie zaniechają udania się na siestę i niestety niektóre z miejsc będą zamknięte.

Mam nadzieję, że ten poradnik okaże się przydatny i uda się Wam odwiedzić Sewillę i wykorzystać spędzony tam czas w stu procentach! Na zakończenie filmik oddających klimat miasta!


Zobacz wszystkie wpisy
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Diálogo.