Zbliża się Wielkanoc – La Pascua - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

25 Mar 2016 · Możliwość komentowania Zbliża się Wielkanoc – La Pascua została wyłączona

Zbliża się Wielkanoc – La Pascua

Zbliża się Wielkanoc – La Pascua. Czas więc dowiedzieć się, co ciekawego dzieje się w tym czasie w Hiszpanii.

A dzieje się dużo. Przede wszystkim dlatego, że święta wielkanocne to dla Hiszpanów najważniejsze święta w roku i obchodzone jest z niezwykłym przepychem i niespotykaną teatralnością. Najbardziej spektakularnie obchodzony jest Wielki Tydzień na południu kraju, w Andaluzji, gdzie przez wszystkie te dni przemierzają ulicami uroczyste procesje bractw religijnych.

Miałam to szczęście, że podczas pobytu w Granadzie uczestniczyłam w jednej z takich procesji. I muszę przyznać, że wywarło to na mnie niesamowite wrażenie. Nigdy wcześniej ani później niczego takiego nie widziałam. Tłumy ludzi wychodzące na ulicę, ogłuszające bicie werbli, orkiestra grająca ile tchu w piersiach żałosne i podniosłe pieśni, członkowie bractw przebrani w kolorowe stroje ze śmiesznymi spiczastymi kapturami na głowach, blask świec i pochodni o zmroku, pokutnicy boso wędrujący ulicami miast i biczujący się na znak skruchy, czasem aż do krwi … . Tego nie  można opisać słowami, to trzeba przeżyć.

A teraz trochę historii …

Tradycja bractw wywodzi się z XIII wieku, a obecnie w Hiszpanii istnieje około 60 bractw, z których najstarsze – “El Silencio” (Cisza) powstało w 1340 roku.

Kilka słów o procesjach …

Już w Niedziele Palmową, czyli Domingo de Ramos, rozpoczynają się w każdym hiszpańskim mieście procesje, które trwają przez cały Wielki Tydzień i podczas których członkowie bractw religijnych zwanych Cofradías niosą ulicami tzw. pasos – ogromne, kilkutonowe platformy, na których ustawione są figury Chrystusa lub Matki Bożej, a także całe sceny religijne. Wiele z “pasos” to prawdziwe dzieła sztuki w srebrze, kości słoniowej czy drewnie.

Semana_Santa_La_Laguna_32

W procesji biorą również udział osoby przebrane za pokutników – penitentes, a także żołnierzy rzymskich czy rycerzy w zbrojach. Za nimi podąża tzw. grupa Starego Testamentu, dzieci i dorośli z palmami oraz długi korowód chłopów. Pochód zamykają przedstawiciele duchowieństwa oraz policja miejska w strojach galowych.

800px-Nazarenos_de_la_Hermandad_de_El_Encuentro_(Semana_Santa_en_Ceuta,_2012)

Podczas procesji nie może zabraknąć również orkiestry, która akompaniuje modlitwom pokutników, a jednym z jej czołowych instrumentów są trąbki i werble.

Nieco inaczej obchodzi się Wielki Tydzień na północy Hiszpanii. W Aragonii istnieje jedyny na świecie zwyczaj bicia w bębny w Wielki Piątek. Tysiące członków bractw wędruje tradycyjnymi szlakami – “rutas del tambor“- uderzając w bębny. W niektórych miastach, zalanych dźwiękami bębnów, życie dosłownie zamiera na kilka godzin.

W miejscowości Valcarlos, także w Nawarze, co roku celebruje się Niedzielę Zmartwychwstania wesołymi tańcami w wykonaniu tzw. Bolantes, którzy ubrani są w białe koszule z gorsem i kolorowymi jedwabnymi wstążkami powiewającymi na plecach, białe spodnie z galonami i małymi dzwoneczkami.

W Wielki Czwartek i Wielki Piątek gmina San Vicente de la Sonsierra w La Rioja pełna jest tzw. picaos, którzy biczują swoje plecy, aż skóra nabierze fioletowego koloru. Wtedy ochotnicy zadają im dwanaście ukłuć ostrym szkłem. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, w ten sposób zła krew wypływa z ciała.

Piękne i oryginalne są też procesje w miejscowości Lorca, region Murcia.

Autor: Anna Cieniuch


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Do dziś zaufało nam w sumie ponad 2000 kursantów i cieszymy się stale rosnącą grupą dialogowiczów. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

31 Mar 21
Przerwa świąteczna, 01.04-05.04

¡Dialogowicze! Jutro zaczynamy przerwę świąteczną w Dialogo! Od 01.04 do 05.04.2021 włącznie Szkoła oraz Sekretariat nie będą pracowały. Widzimy się …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Diálogo.