Legenda o świętym Jerzym i smoku. Dzień Książki w Katalonii - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

23 Kwi 2020 · Możliwość komentowania Legenda o świętym Jerzym i smoku. Dzień Książki w Katalonii została wyłączona

Legenda o świętym Jerzym i smoku. Dzień Książki w Katalonii

Święty Jerzy to postać historyczna, a jego wzorowa postawa chrześcijańskiego rycerza sprawiła, że stał się on kanwą wielu opowieści o mężnych młodzieńcach. Ze względu na jego czyny stał się on również patronem kilku hiszpańskich prowincji, przede wszystkim Katalonii i prowincji Aragón. Z wydarzeniami z życia świętego Jerzego wiąże się wiele legend oraz świąt.

Legenda o świętym Jerzym i smoku

W mieście Silene (miasto w Libii) żył smok, który terroryzował mieszkańców. Aby go uspokoić, obiecano bestii, że będą dostarczać mu dwie owce każdego dnia, aby mogli brać wodę ze źródła, w którym smok zrobił sobie gniazdo. Jeśli ich jednak nie znaleziono, w wyniku losowania wybierano dziewczynę, która zostanie kolejną ofiarą. Pewnego razu los chciał, że wylosowana została córka króla. Władca błagał o darowanie życia królewnie, jednak nie udało mu się negocjować ze smokiem.

Gdy dziewczyna była już gotowa do złożenia w ofierze, w pobliżu pojawił się rycerz – święty Jerzy. Wygrał walkę z bestią po wykonaniu znaku krzyża, a tym samym ocalił życie córki króla. Miasto, zachwycone wyczynem rycerza i wdzięczne za pokonanie smoka, przyjęło religię chrześcijańską. Tam, gdzie po walce spłynęła krew bestii, wyrósł piękny krzew pełen róż.

W Aragonii kult świętego Jerzego (San Jorge) nabrał szczególnego znaczenia od XII wieku dzięki działalności zakonów rycerskich, relacjom żołnierzy krzyżowców, a przede wszystkim dzięki królewskiemu dworowi prowincji Aragón. Jego postać była związana z bitwą pod Alcoraz w 1096 roku podczas której rzekomo pomagał wojsku króla Piotra I.

Książki, róże i senyera

Z Dniem Książki w Katalonii również wiąże się historia świętego Jerzego, nazywanego w tej prowincji Sant Jordi. Jak mówi legenda, po pokonaniu smoka na miejscu pozostał różany krzew. Stąd podczas obchodów Dnia Książki 23 kwietnia, które zbiegają się ze świętem Sant Jordi oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, czytelnikom daje się czerwoną różę.

Rosa vermella en un llibre obert.

Tradycja obchodzenia Dnia Książki w Katalonii pochodzi z 1926 roku. Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa. Święto to organizowane jest na cześć wielkich pisarzy zmarłych tego dnia: Cervantesa, Shakespeare’a i de la Vegi. Mając również na uwadze rycerskość patrona tego dnia, świętego Jerzego, przyjęło się, że mężczyźni tego dnia wręczają kobietom różę. Powszechne jest także wymienianie się książkami pomiędzy przyjaciółmi.

Fajne video, przy okazji lekcja hiszpańskiego 🙂


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

25 Cze 24
Już niedługo ruszają lipcowe kursy wakacyjne!

Trwają zapisy na intensywne kursy wakacyjne. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś lub ciągle się wahasz, to zerknij na naszą ofertę …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.