Semana Santa w Lorce
Czym jest Semana Santa?
To nic innego jak celebracja Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. Możemy odnieść wrażenie, że Święta Wielkanocne są ważnym wydarzeniem w Polsce, natomiast wyglądają one zupełnie inaczej niż Hiszpanii, gdzie wszyscy aktywnie biorą udział w czynnościach związanych z obchodami.
Są to dni szczególnie ważne dla chrześcijan, ale nie tylko. To piękne widowisko jest czymś niezapomnianym dla turystów z całego świata, bez względu na wyznanie. Z tego powodu Semana Santa w Lorce została wpisana na listę Fiestas de Interés Turístico Internacional w 2007 roku. W całej Hiszpanii dni Wielkiego Tygodnia wypełnione są paradami o charakterze biblijnym, zaś te w mieście Lorca wyróżniają się scenami ze Starego Testamentu. Aktorzy przebrani są za osoby występujące w Apokalipsie Św. Jana oraz postaci ze starożytnych cywilizacji, takie jak królowa Kleopatra czy faraon Ramzes II. Podczas pochodów wykorzystywane są również pojazdy i rydwany zaprzęgnięte w konie.
Procesje odbywają się na Avenida de Juan Carlos, najważniejszej części miasta, gdzie znajdują się trybuny dla widowni. Na całej trasie procesji umiejscowione są reflektory dla lepszej widoczności. Aby móc podziwiać parady, należy wcześniej wykupić odpowiednie bilety na trybuny. Są one podzielone na dwa sektory, sektor A umiejscowiony w centralnym miejscu wydarzenia i Sektor B znajdujący się na obrzeżach.
Informacja dla turystów
Cena biletu zależy od wybranego sektora oraz rzędu. Jeśli interesują nas procesje w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, trzeba liczyć się z kosztem w granicach 35-51 euro w Sektorze A. W sektorze B ceny są niższe – około 25-36 euro. Natomiast w Piątek Matki Bożej Bolesnej (es. Viernes de Dolores) i Niedzielę Palmową każde miejsce zarówno w sektorze A i B kosztuje 3 euro.
Las Hermandades, czyli Bractwa
Bractwa to ugrupowania, które biorą udział w procesjach Wielkiego Tygodnia. Największe zdziwienie wśród turystów budzi ubiór ich członków. Szaty są wykonane z pięknych materiałów, często wyszywanych ozdobnymi nićmi. Występują w kolorze białym, niebieskim, czerwonym, fioletowym i czarnym, a każda z barw jest przydzielona konkretnemu bractwu. Elementem stroju, który najbardziej rzuca się w oczy, jest nakrycie głowy. Jest to usztywniony stożek obszyty materiałem. Do bractwa można przystąpić już jako dziecko, bez względu na płeć.
Przebieg Wielkiego Tygodnia
Wielki Tydzień zaczyna się już w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, tzw. Viernes de Dolores (pl. Piątek Matki Bożej Bolesnej), który upamiętnia cierpienie Matki Jezusa. Następujący po nim Sábado de Pasión również utrzymany jest w aurze smutku i powagi, a najważniejszą tego dnia figurą jest Matka Boska Samotna (es. Virgen de la Soledad). Podczas Niedzieli Palmowej parada przechodzi ulicami miasta w godzinach popołudniowych, a podczas niej niesione są figury dwóch postaci: faraona Ramzesa II oraz księżniczki Meiamen, która uratowała Mojżesza przed wodami Nilu. Tego dnia widowisko dopełniają cztery imponujące rydwany zaprzęgnięte w konie. Parada zakończona jest niesieniem figury Matki Boskiej Samotnej.
W Wielki Czwartek procesja wygląda bardzo różnorodnie, ponieważ biorą w niej udział karoce, rydwany, konie, a także osoby przebrane za Żydów, Egipcjan lub ubrane w symbole oznaczające triumf chrześcijaństwa. Koniec parady Biblijnej ma miejsce po południu. Po niej wyrusza procesja Ciszy, podczas której niesione są trzy obrazy: El Señor de la Penitencia stworzony przez José Hernándeza Navarro, Virgen de la Soledad autorstwa José Sáncheza Lozano i Cristo de la Sangre namalowany przez José Jerique Chus.
Wielki Piątek jest najważniejszym dniem Wielkiego Tygodnia. Rozpoczyna się rano od drogi krzyżowej, w której biorą udział kobiety, mężczyźni oraz dzieci. Tego dnia organizowane są liczne procesje przez Bractwa, podczas których niesione są figury przedstawiające zarówno postaci jak i sceny biblijne. W Niedzielę Wielkanocną z samego rana odbywa się ostatnia procesja. Wyrusza ona z kolegiaty San Patricio i przechodzi przez centrum Lorki. Najważniejszymi figurami w tym dniu jest wizerunek Pana Jezusa Zmartwychwstałego oraz Marii, jego matki.
Na koniec polecamy obejrzeć poniższy filmik, który idealnie oddaje wyjątkowy charakter obchodów Wielkiego Tygodnia w Lorce.
Zobacz wszystkie wpisy