Kolumbia - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

21 Mar 2023 · Możliwość komentowania Kolumbia została wyłączona

Kolumbia

Kolumbia to położone w północno-zachodniej części Ameryki Południowej państwo, leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Stolicą Kolumbii jest Bogota, natomiast sąsiadami takie kraje jak Wenezuela, Brazylia, Peru, Ekwador czy też Panama. Jedną trzecią powierzchni Kolumbii stanowi Amazonia, czyli największy las deszczowy na świecie. Dla wszystkich wielbicieli wędrówek mamy dobrą wiadomość – okolicę tę można odwiedzać przez cały rok. W Kolumbii znajduje się także drugie najwyższe nadmorskie pasmo górskie na świecie — Sierra Nevada de Santa Marta.

Sierra Nevada De Santa Marta
Źródło zdjęcia: KLIK!

Co warto zwiedzić i zobaczyć w Kolumbii?

Bogota to stolica Kolumbii i zarazem największe miasto w Andach. Dzięki ciepłemu klimatowi i świecącemu prawie cały czas słońcu Bogotę nazywa się miastem „bez pór roku”. Będąc tam warto udać się do Muzeum Botero, w którym wystawione są dzieła kolumbijskiego artysty lubującego się w karykaturach. Co ciekawe, istnieją tylko 2 muzea na całym świecie, w których można podziwiać jego prace: pierwsze znajduje się w stolicy Kolumbii, drugie zaś w Nowym Jorku. Kolejną atrakcją, bardzo chętnie odwiedzaną, przez turystów jest Muzeum Złota, w którym można podziwiać największą na świecie kolekcję przedmiotów wykonanych z tego szlachetnego kruszcu. Przy okazji pobytu w stolicy warto wybrać się na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3152 m n.p.m., z którego roztacza się panorama na całe miasto.

Katedra na placu Bolivara, Bogota
Źródło zdjęcia: KLIK!

Jardín to kolonialne miasteczko położone w górach. W jego pobliżu znajdują się plantacje bananowców oraz kawy. Warto wybrać się na spacer po malowniczych uliczkach tego miasta i popodziwiać architekturę kolonialną oraz jej niezwykłe barwy, a także zajrzeć na główny plac i skosztować miejscowych specjałów.

Malownicze uliczki Jardín
Źródło zdjęcia: KLIK!

Medellín jest jednym z najbardziej znanych kolumbijskich miast, głównie za sprawą Pabla Escobara. Szczególną uwagę warto zwrócić na Casa Memoria, czyli muzeum prezentujące sytuację polityczną kraju. Kolejnym punktem na liście miejsc do odwiedzenia jest z pewnością Comuna 13. Dawniej była to dzielnica uznawana za najniebezpieczniejszą w mieście, dziś stanowi atrakcję przyciągającą coraz więcej turystów. Dla miłośników kawy z pewnością ciekawa okaże się Coffee Tour i wycieczka na plantację kawy, podczas której można poznać cały proces jej produkcji.

Kartagena to najczęściej odwiedzane miasto w Kolumbii i bez wątpienia jedno z najpiękniejszych. Odwiedzając Kartagenę, warto zwiedzić port, twierdze i stare miasto, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolumbijska kuchnia

Ajiaco — tradycyjna zupa wywodząca się jeszcze z czasów prekolumbijskich. Jest to rodzaj drobiowego rosołu gotowanego z trzema rodzajami ziemniaków: czerwonymi, białymi i kreolskimi. Ziemniaki rozpadają się podczas gotowania, dzięki czemu zupa zyskuje kremową konsystencję.

Ajiaco
Źródło zdjęcia: KLIK!

Arepas — okrągłe, płaskie placki z mąki ziemniaczanej. Mogą być podawane z różnymi dodatkami, na przykład z mięsem, serem, jajkami czy sałatką.

Arepas z serem
Źródło zdjęcia: KLIK!

Ceviche de camarones — przystawka podawana na zimno. Składająca się z krewetek marynowanych w soku z limonki, cebuli, kolendry, sosu pomidorowego i czosnku.

Ceviche de camarones
Źródło zdjęcia: KLIK!

Hormigas culonas — danie z regionu Santander, przygotowywane z konkretnego rodzaju mrówek żyjących w tamtym regionie. W smaku podobno przypominają orzeszki ziemne. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem pokazującym proces przygotowania dania:

Arroz atollano — danie składające się z ryżu, kurczaka lub wołowiny, z dodatkiem cebuli, ziemniaków i papryki.

Kolumbijskie imprezy i święta

Karnawał w Barranquilla to drugi co do wielkości karnawał na świecie, co roku przyciągający miliony Kolumbijczyków i obcokrajowców. Święto ma miejsce 4 dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Podczas parady ulicami miasta prezentowane są tradycyjne kolumbijskie tańce. Wydarzenie to zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Karnawał Białych i Czarnych trwa od 2 do 7 stycznia w andyjskim mieście Pasto. To święto łączące trzy kultury, które spotkały się w tym samym miejscu. W ciągu ostatnich dwóch dni imprezy wszyscy uczestnicy, bez względu na status czy rasę, malują się na biało lub czarno.

Święto kwiatów w Medellín zaczyna się na początku sierpnia i trwa 10 dni. W jego trakcie mają miejsce różnego rodzaju pokazy i pochody, spośród których najważniejszym jest parada rolników, tzw. silleteros, niosących ogromne wieńce kwiatów.

Kolumbijska kawa

Kolumbia słynie z produkcji znakomitej kawy i jest drugim światowym producentem arabiki. Dzięki sprzyjającemu klimatowi i żyznej glebie możliwa jest w tym kraju uprawa kawowca, a kolumbijska kawa uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Większość plantacji znajduje się w tzw. Trójkącie Kawy. Region ten w 2011 roku został wpisany na listę UNESCO jako „światowe dziedzictwo krajobrazu i kultury kawy”.

Plantacja kawy w Tolimie
Źródło zdjęcia: KLIK!


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

02 Kwi 24
Zapisy na egzamin DELE do 03.04!

Przypominamy, że tylko do środy, 03.04, można zapisywać się na egzamin DELE w sesji majowej! W maju przeprowadzimy egzaminy na …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.