Moros y Cristianos w Alcoy - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

26 Kwi 2024 · Możliwość komentowania Moros y Cristianos w Alcoy została wyłączona

Moros y Cristianos w Alcoy

Moros y Cristianos (pl. Maurowie i Chrześcijanie) to trzydniowe święto odbywające się co roku pod koniec kwietnia. Najbardziej spektakularne obchody mają miejsce w małym miasteczku Alcoy leżącym w prowincji Alicante, która to znajduje się we Wspólnocie Autonomicznej Walencji.

Święto upamiętnia wydarzenia z czasów panowania Maurów (es. Moros) na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Przez prawie siedem stuleci toczyli oni wojny ze średniowiecznym rycerstwem Królestwa Kastylii, aż do momentu kiedy zostali wyparci z Półwyspu Iberyjskiego.

Rycerze podczas pochodu
Źródło zdjęcia: KLIK!

Głównym celem obchodów jest upamiętnienie Bitwy pod Alcoy, która rozegrała się u bram tego miasteczka w 1276 roku. Według legendy Święty Jerzy ukazał się w walczącym rycerzom i tchnął w nich nowe siły, dzięki czemu wojska chrześcijańskie odniosły zwycięstwo nad siłami mauryjskimi. Jedną z głównych atrakcji podczas obchodów są pochody kobiet i mężczyzn ubranych w wyjątkowo barwne stroje i równie wspaniałe oręże.

Pierwszego dnia obchodów odbywa się parada Maurów oraz Chrześcijan: członkowie maszerują ulicami Alcoy ubrani w wyszukane i bogato zdobione stroje. W pochodzie bierze udział ok. 5000 osób. Drugiego dnia mają miejsce uroczystości na cześć św. Jerzego, który jest również patronem miasta. Trzeci dzień to moment, w którym przeprowadzana jest rekonstrukcja bitwy. Na Plaza de España ustawiany jest zamek, do którego zbliżają się wojska muzułmańskie z żądaniem kapitulacji. Kiedy ich oferta zostaje odrzucona, rozpoczyna się walka, podczas której twierdza zostaje zdobyta przez najeźdźców. Po południu wojska chrześcijańskie odbijają zamek, a po nieudanych negocjacjach dochodzi do finałowego starcia, w którym to Maurowie zostają pokonani. Pojawienie się św. Jerzego kończy trzydniowe obchody.

Źródło zdjęcia: KLIK!

Moros y Cristianos w Alcoy to również święto dla miłośników gastronomii. Typowym napojem spożywanym podczas obchodów jest wytwarzany lokalnie likier kawowy — café licor. Jeżeli jesteście miłośnikami kawy, to musicie go koniecznie spróbować. Naprawdę warto!

Na koniec polecamy obejrzeć poniższy filmik, który przedstawia obchody Moros y Cristianos w Alcoy.


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

25 Cze 24
Już niedługo ruszają lipcowe kursy wakacyjne!

Trwają zapisy na intensywne kursy wakacyjne. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś lub ciągle się wahasz, to zerknij na naszą ofertę …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.