Don’t cry for me Argentina - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

1 Lut 2017 · Możliwość komentowania Don’t cry for me Argentina została wyłączona

Don’t cry for me Argentina

Don’t cry for me Argentina… śpiewamy żegnając się z kimś, za kim będziemy tęsknić. Ale skoro Argentyna to czemu po angielsku? I właściwie to o co chodzi?

Piosenka pochodzi z musicalu Anglika Andrew Lloyda Webbera z tekstami Tima Rice’a pod tytułem Evita. Jest to biografia Evy Perón, argentyńskiej aktorki, pierwszej damy i działaczki politycznej. Urodziła się w 1919 roku, w 1945 roku wyszła za Juana Perona, który już rok później został wybrany na prezydenta Argentyny. Z tego właśnie momentu w musicalu pochodzi piosenka Don’t cry for me Argentina. Evita, na początku drugiego aktu, wychodzi razem z mężem na balkon pałacu prezydenckiego i przyznaje, że pomimo iż jej pierwotnym celem była sława i chwała, odnalazła w sobie powołanie, żeby być dla ludzi. Nie będę jednak opowiadać o tym, co przedstawia musical, można obejrzeć filmową wersję z Madonną w roli głównej. Opowiedzmy o tym, czego w filmie nie ma.

Eva Perón zmarła na raka niedługo po rozpoczęciu przez jej męża drugiej kadencji na fotelu prezydenckim. Był to czas niestabilny, susza w kraju doprowadziła do kryzysu gospodarczego, zaostrzała się rywalizacja polityczna (kilka lat po jej śmierci doszło do zamachu stanu). Zdaniem neurogchirurga z Uniwersytetu Yale, Daniela Nijensohna, sytuacja w kraju miała związek ze śmiercią Evy Perón. W 2011 roku na zdjęciach rentegenowskich jej czaszki zauważył otwory świadczące o przeprowadzeniu lobotomii, która przyczyniła się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia chorej. Lobotomia była w latach pięćdziesiątych zabiegiem, który miał przynosić ulgę pacjentom zmagającym się z bólem powodowanym przez raka. Jednakże, uspokajała również charakter pacjenta, czyniąc go obojętnym nie tylko na ból, ale również na czynniki zewnętrzne. Nijensohn sugeruje, że Juan Perón zmusił swoją żonę do tego zabiegu, żeby uniknąć wojny domowej.

Zachowanie Evy Perón w ostatnich latach życia zaczęło być gwałtowne, wrogie wobec osób niezgadzających się z jej poglądami. W dokumencie Mi mensaje pisała o „wrogach ludzkości”, „nieczułych i odrażających”, „zimnych jak ropuchy i węże”. Stała się fanatyczką, nawoływała do walki z oligarchią, z tymi „imbecylami”, którzy prosili o rozwagę.

Miała problemy z poruszaniem się, leżała w łóżku. Zdołała jednak zamówić tysiące sztuk broni automatycznej dla robotników, którzy mieli utworzyć oddziały robotniczej milicji. Widmo wojny domowej wisiało nad Argentyną. Sojusznicy Juana Perona sprzeciwiali się władzy, jaką miała jego żona.

Czy odpowiedzią prezydenta była lobotomia? W Stanach Zjednoczonych stosowano ją już wtedy jako metodę do kontrolowania agresji. Doktor Nijensohn skontaktował się ze znajomymi chirurga Evity, którzy potwierdzili jego przypuszczenia. Operację przeprowadzono bez zgody Evy Perón.

W pewnym sensie, prezydent osiągnął to, czego chciał – uspokoił żonę. Jednak tylko przez pogorszenie jej stanu. Po operacji po prostu przestała jeść. Zmarła 26 lipca 1952 roku.

Czy to prawda? Czy tylko kolejna teoria spiskowa?

Małgorzata Stankiewicz

 


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

27 Mar 24
Przerwa wielkanocna: 28.03 – 01.04

Dialogowicze! Jutro zaczynamy przerwę świąteczną w Diálogo! Od 28.03 do 01.04 włącznie Szkoła oraz Sekretariat będą zamknięte. Widzimy się na …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.