Cruces de Mayo Córdoba- Hiszpańskie Święto Krzyży - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

3 maja 2019 · Możliwość komentowania Cruces de Mayo Córdoba- Hiszpańskie Święto Krzyży została wyłączona

Cruces de Mayo Córdoba- Hiszpańskie Święto Krzyży

Cruces de Mayo to pięciodniowe święto. Święto, choć ma korzenie religijne, obecnie dla mieszkańców jest doskonałą okazją do zabawy.

Obchodzi się je 3 maja, gdyż właśnie ta data ma duże znaczenie symboliczne. To właśnie 3 maja św. Helena odnalazła relikwie Krzyża Pańskiego podczas podróży do Ziemi Świętej. Tego dnia Kordoba zamienia się w kolorową paradę. Na ulicach stawiane są konstrukcje w kształcie krzyża udekorowane żywymi kwiatami, barwnymi tkaninami oraz niezwykłymi dekoracjami.

Historia

Święto Cruces del Mayo najprawdopodobniej ma swoje korzenie już w starożytności. Krzyż miał przyśnić się Konstantynowi I – Cesarzowi Imperium Rzymskiego. W jego wizji krzyż pojawił się na niebie i ozdobiony był łacińskim napisem In hoc signo vincis (pol. pod tym znakiem zwyciężysz). Od tego momentu Konstantyn walczył z krzyżem u boku, a kiedy zwyciężył w walce z przeważającym liczebnie wrogiem, przekonał się, że jego sen był proroczy. Matka Konstantyna I, św. Helena, za namową syna udała się do Ziemi Świętej w poszukiwaniu drzewa krzyża Chrystusa, na którym umarł.

Najprawdopodobniej święto Krzyża współcześnie pierwszy raz obchodzone było na początku XX wieku, na ulicach Cordoby w biedniejszych dzielnicach miasta.

Kwiatowa tradycja

Maj rozpoczyna się w Kordobie tzw. Bitwą Kwiatów, podczas której przez miasto przejeżdżają okwiecone karoce, a mieszkańcy obrzucają się kwiatami.

Kolejną tradycją jest Festiwal Krzyży, który trwa od 30 kwietnia do 4 maja. W patiach i na placach umieszczane są krzyże ogromnych rozmiarów ozdobione kwiatami, doniczkami i chustami flamenco.

Do budowy kwiatowego krzyża używa się głównie goździków ze względu na ich trwałość. Przy kwiatowych konstrukcjach ustawiane są na ulicach stoły z tapas (z przekąskami), napojami a także z hiszpańskim winem. Podczas tego święta, mieszkańcy ubierają się w regionalne stroje, tańczą flamenco a także organizują barwne procesje.
Ludzie na ulicach tańczą i świętują przez kilka dni. Najbardziej barwne ulice tego dnia to ulice w dzielnicach San Basilio, San Andrés, Santa Marina, San Agustín.

Fiesta de los Patios

Każdego roku jest organizowany miejski konkurs Fiesta de los Patios na najładniejszą dekorację krzyża z kwiatów, owoców i innych elementów symbolicznych. Spośród nich są wybierane najpiękniejsze, które otrzymują nagrodę finansową. Istnieje również konkurs szkół tańca flamenco, w niektórych miejscach można zauważyć ustawione sceny na których wieczorami prezentują się grupy taneczne.

Podczas Cruces de Mayo odbywa się też procesja Nuestra Señora de los Remedios, pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w hołdzie św. Heleny. Rozpoczyna się ona pod kościołem Iglesia de la Veracruz, w dzielnicy Remedios w Kordobie.

Krzyże nie tylko w Kordobie

Święto Krzyży jest również charakterystyczne dla innych miast Andaluzji, występuje min. w Granadzie, jednak w zależności od miasta mogą być inaczej celebrowane.Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

13 maja 24
Program kursu w Sewilli: 10.09 – 17.09

Mamy już program wyjazdowego kursu w Saint Gabriel International w Sewilli, który organizujemy we wrześniu w dniach 10.09-17.09! Dodatkowo, podczas …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.