Parki Narodowe w Hiszpanii
Hola a todos! Czytając tytuł tego wpisu wielu z Was pomyśli: jaka nuda? Parki narodowe? Ja też tak kiedyś myślałam. Jednak po wielu latach spędzonych na wędrówkach po Hiszpanii, zmieniłam zdanie. Hiszpańska przyroda jest zupełnie inna niż polska. Swe bogactwo i różnorodność zawdzięcza wielu strefom klimatu: klimat oceaniczny, klimat śródziemnomorski, kontynentalny, a nawet subtropikalny!

Źródło zdjęcia: KLIK!
Współczesnej cywilizacji zawdzięczamy klimat, który Hiszpanie określają jako „miejski” lub „wyspa gorąca” (isla de calor). Zanieczyszczenia, wieżowce i wiele innych czynników doprowadziły do tego, że w letnich miesiącach temperatura w niektórych miastach sięga 50 stopni, a może i więcej. Nic więc dziwnego, że Hiszpanie uciekają od asfaltu i upałów, szukając ciszy, świeżego powietrza, piękna przyrody. Znajdują to w parkach narodowych!

Źródło zdjęcia: KLIK!
W Hiszpanii istnieje aktualnie 14 parków narodowych.
W regionie Katalonii znajduje się AIGÜESTORTESY LAGO DE SAN MAURICIO
W regionie Aragonii ORDESA Y MONTEPERDIDO
W regionach Asturias, Leon y Kantabria znajdują się LOS PICOS DE EUROPA
W Galicji lądowo – morski PARQUE DE LAS ISLAS ATLÁNTICAS DE GALICIA
W prowincjach Ciudad Real y Toledo CABAÑEROS
W prowincji Cáceres możemy zwiedzić MONFRAGÜE
W regionie Castilla La Mancha (Ciudad Real) znajduje się park LAS TABLAS DE DAIMIEL
Na południu, blisko Granady znajduje się SIERRA NEVADA
W okolicach Huelva PARQUE DOÑANA
Na Wyspach Balearach EL ARCHIPIÉLAGO DE CABRERA
Na Wyspach Kanaryjskich, na Lanzarote znajduje się TIMANFAYA i na Teneryfie LAS CAÑADAS DEL TEIDE, na wyspie Gomera do park GARAJONAY i ostatni park znajduje się na wyspie La Palma – CALDERA DE TABURIENTE
Wybrałam dla Was kilka, moim zdaniem, najciekawszych parków. Zaczniemy od parku Timanfaya na wyspie Lanzarote. Park Narodowy Timanfaya powstał na terenach wulkanicznych.

Źródło zdjęcia: KLIK!
Swój obecny wygląd przypominający krajobraz księżycowy zawdzięcza potężnej erupcji, która miała miejsce w latach 1730 do 1736. W tym okresie codziennie przez 6 lat z około 300 kraterów znajdujących się na tym obszarze, wypływało około 48 mln3 lawy. Do kolejnej erupcji doszło jeszcze w 1824. W sumie park narodowy zajmuje 51,07 km2.
Atrakcją parku są sztucznie wywoływane gejzery. Na głębokości 10 metrów temperatura dochodzi do 600°C!!!
Kamienie znajdujące się kilka centymetrów pod ziemią mają do 100°C! Personel parku udowadnia to poprzez pokazy polegające na wrzucaniu do dołów w ziemi suchych gałęzi, które natychmiast się zapalają.
Park zwiedzać możemy autobusem (guagua), pieszo lub na wielbłądach (camello). Super!!!

Źródło zdjęcia: KLIK!
Na jednym z wulkanicznych stożków znajduje się restauracja zaprojektowana przez Césara Manrique EL DIABLO, która serwuje dania z Wysp Kanaryjskich z grilla ogrzewanego przez ciepło wulkaniczne, mniam, mniam …
Ten sam artysta zaprojektował również charakterystyczny emblemat parku.

Źródło zdjęcia: KLIK!
Zachęcam Was do obejrzenia filmiku z Timanfaya, przy okazji można poćwiczyć rozumienie ze słuchu:
Como VISITAR el PARQUE NACIONAL de TIMANFAYA
CIĄG DALSZY NASTĄPI …
Autor: Justyna Pyszczek
Zobacz wszystkie wpisy