Kto rządzi w Hiszpanii? - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

22 Lut 2017 · Możliwość komentowania Kto rządzi w Hiszpanii? została wyłączona

Kto rządzi w Hiszpanii?

Na pierwszym roku studiów iberystycznych padło pytanie wykładowcy: kto rządzi w Hiszpanii? W ławkach zasiadało trzydziestu studentów, też padli.

Gdzieś na tyłach sali można było usłyszeć nieśmiałe szepty o królu. Tak, Hiszpania ma króla. W 2014 roku na tronie zasiadł Felipe Juan Pablo Alfonso de la Santísima Trinidad y de Todos los Santos de Borbón y de Grecia, czyli Filip VI z dynastii Burbonów. Król pełni podobne funkcje jak prezydent u nas: przede wszystkim reprezentuje kraj, jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, podpisuje ustawy, posiada prawo łaski. Desygnuje również premiera i na jego wniosek pozostałych członków rządu: wicepremierów i ministrów. Czym się zatem różni król od prezydenta? Jak Kinga Duda coś przeskrobie to ludzie za kilka lat zapomną, sprawa ucichnie, a taka rodzina królewska? Całe życie Truman Show. Córka poprzedniego króla, Jana Karola I jest podejrzewana o defraudację publicznych pieniędzy. Mówi się, że ten i inne skandale przyczyniły się do abdykacji podupadającego na zdrowiu króla.

Ustrój Hiszpanii niewiele różni się od naszego, mamy zatem władzę ustawodawczą (el poder legislativo), wykonawczą (el poder ejecutivo) i sądowniczą (el poder judicial). Pierwsza z nich to dwuizbowy parlament zwany Kortezami Generalnymi (las Cortes Generales). Składa się z wyższej izby: Senatu (el Senado) i niższej: Kongresu Deputowancyh (el Congreso de los Diputados). Jakby to zobrazować… To tak samo jak w Polsce. Wybory co cztery lata. Wspomnę jedynie, że dwie główne partie polityczne w Hiszpanii to Partia Ludowa (Partido Popular) oraz Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (Partido Socialista Obrero Español). Pierwsza jest centroprawicowa, a druga centrolewicowa, co oznacza, że różnica pomiędzy nimi polega na… w zasadzie niczym, obiecują to samo: obniżenie wieku emerytalnego, obniżenie podatków, podniesienie płacy minimalnej, wszystkiego wszędzie wszystkim. Gdzieś to już słyszeliśmy.

Jeżeli ktoś z Was zostanie kiedyś tłumaczem i przetłumaczy el presidente de gobierno jako prezydent to obiecuję, że znajdę i spalę wszelkie dyplomy i prawa do wykonywania zawodu. El presidente de gobierno to odpowiednik premiera, szefa rządu czyli el Consejo de Ministros, który sprawuje władzę wykonawczą. Kojarzycie? U nas jest coś podobnego. Partia, która wygra tworzy rząd, wyznacza ministrów, np. de Asuntos Exteriores y Cooperación; de Educación, Cultura y Deporte; de Justicia; de Defensa, a potem cały Internet robi śmieszne obrazki, żeby dać upust swej radości.

Niniejszy tekst nie miał na celu szczegółowej analizy ustroju politycznego w Hiszpanii, tylko miał sprawić, żeby osoby orientujące się w sprawach politycznych i administracyjnych (niezależnie od kraju) tak jak autorka, nie spłonęły ze wstydu (tak jak autorka), słysząc pytanie „kto rządzi w Hiszpanii?”

Małgorzata Stankiewicz


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

25 Cze 24
Już niedługo ruszają lipcowe kursy wakacyjne!

Trwają zapisy na intensywne kursy wakacyjne. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś lub ciągle się wahasz, to zerknij na naszą ofertę …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.