Velada de Santa Ana - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

5 Lip 2024 · Dodaj komentarz

Velada de Santa Ana

Wraz z rozpoczęciem lata w Sewilli obchodzona jest Velada de Santa Ana, znana również jako Velada de Triana, od nazwy dzielnicy, w której się odbywa. Jest to święto ku czci Św. Jakuba i Św. Anny. Obchodzone jest co roku w dniach 25 – 26 czerwca.

Trochę historii…

Jest to jedna z najstarszych uroczystości tego regionu, której początki sięgają XII wieku. Kiedy król Alfonso X zachorował, obiecał Matce Boskiej, że jeśli wyzdrowieje, wybuduje kaplicę ku czci świętej Anny. Zgodnie z obietnicą, tuż po powrocie do zdrowia, zlecił budowę świątyni. To zapoczątkowało tradycję organizowania procesji na cześć świętej. Początkowo święto miało charakter religijny, jednak z czasem do procesji dołączyły również takie elementy, jak tańce i śpiew.

Santa Ana, La Virgen y el Niño
Źródło zdjęcia: KLIK!

Współczesne obchody święta

Na przełomie lat obchody ewoluowały. Obecnie kult religijny ogranicza się do złożenia kwiatów w świątyni i adoracji obrazów. Ceremonia rozpoczyna się w godzinach wieczornych od wyżej wspomnianego złożenia kwiatów. Następnie ma miejsce pokaz sztucznych ogni. O północy z wieży katedralnej dobiegają dźwięki pieśni wykonywanych przez trębaczy. Ich występ kończy się biciem dzwonów. Potem następuje otwarcia kościoła, gdzie chętni całują obraz świętej Anny, a dokładnie jej namalowaną dłoń. 26 czerwca z samego rana ksiądz odprawia mszę świętą, a wierni odmawiają różaniec.

Oświetlony most w dzielnicy Triana
Źródło zdjęcia: KLIK!

Atrakcje

Główną atrakcję tego święta stanowią rozświetlone latarniami uliczki. Nie brakuje również stoisk z jedzeniem, gdzie można zasmakować szynki iberyjskiej czy różnych rodzajów piwa. Na głównym placu Altozano rozstawiona jest scena, na której odbywają się różne pokazy śpiewu, tańca flamenco i konkursy. W ciągu dnia organizowanych jest wiele zajęć sportowych. Najważniejszym i najbardziej znanym jest konkurs La cucaña. Polega on na przejściu po śliskiej kładce, znajdującej się na rzece, i zdobyciu chusteczki umieszczonej na dziobie statku. Pośród innych rozrywek tego dnia znajdują się nocne regaty, turnieje piłki nożnej i wyścigi rowerowe. Obchody 26 czerwca wieczorem zamyka uroczysta procesja w kościele oraz pokaz sztucznych ogni.

Mimo że obchody Velada de Santa Ana skupiają się głównie w Sewilli, to nie brakuje miasteczek w całej prowincji, w których również celebrowane jest to wydarzenie. Do takich miejsc należą na przykład Villanueva del Ariscal i Aznalcázar.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku, który przedstawia i opisuje to wydarzenie.


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

25 Cze 24
Już niedługo ruszają lipcowe kursy wakacyjne!

Trwają zapisy na intensywne kursy wakacyjne. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś lub ciągle się wahasz, to zerknij na naszą ofertę …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.