LA TOMATINA - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

30 Sie 2017 · Możliwość komentowania LA TOMATINA została wyłączona

LA TOMATINA

Święto obchodzone w ostatnią środę sierpnia  w hiszpańskiej miejscowości Buñol w prowincji Walencja. Polega ono na zabawie podczas której wszyscy uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami .

Pomidory używane podczas tego rodzaju święta pochodzą z wioski Xilxes Castellón, z racji tego, że są tanie i nieodpowiednie do spożycia.

Impreza ta zaczyna się o 10 rano konkursem zwanym „palo de jabón” kiedy to jeden ze śmiałków z tłumu musi wspiąć się na wysmarowany mydłem słup, na szczycie którego znajduje się hiszpańska szynka. W trakcie zmagań ochotników, rozbawiony tłum śpiewa pieśni, tańczy i domaga się aby straż polewała ich wodą. Kiedy któremuś ze śmiałków uda się wspiąć po szynkę, armatni wystrzał sygnalizuje rozpoczęcie bitwy.

Organizatorzy zalecają uprzednie zmiażdżenie pomidorów w dłoniach by uniknąć ewentualnych obrażeń. Wskazany jest luźny ubiór, który najprawdopodobniej nie będzie nadawał się do ponownego użytku oraz pełne i wiązane buty, które mocno trzymać będą się na nogach.

Walka na pomidory trwa od godziny 11:00 do 12:00, zarówno rozpoczęcie jak i zakończenie sygnalizowane są przez armatnie wystrzały.


Zobacz wszystkie wpisy
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 Diálogo.