Teorie spiskowe w Hiszpanii - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

7 Gru 2017 · Możliwość komentowania Teorie spiskowe w Hiszpanii została wyłączona

Teorie spiskowe w Hiszpanii

Elvis żyje! Paul McCartney nie żyje. Lądowania na księżycu nie było. Było lądowanie kosmitów w Rosewell.

Los Illuminati. Una teoría de la conspiración o teoría conspirativa to stojące w opozycji do oficjalnie uznanej wersji, wyjaśnienie zaistniałego faktu, rodzące się z przeświadczenia o istniejącym spisku, którego celem jest zatajenie prawdy przed opinią publiczną. Wybuchy wulkanu, epidemie, trzęsienia ziemi – za tym wszystkim stoją ludzie… ewentualnie kosmici. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że w teoriach spiskowych przodują Amerykanie, ale i Hiszpanie mają kilka własnych, rodzimych historii.

Las ligas batasunas

Najwięcej nagród na swoich kontach mają Real Madryt i FC Barcelona. To nie teoria, to fakt. Zazwyczaj to jedna z tych drużyn wygrywa ligę hiszpańską, jednak w latach 1980-1984, tytuł mistrza Hiszpanii zdobywała la Real Sociedad de Fútbol z San Sebastián oraz el Athletic Club z Bilbao, a więc drużyny z Kraju Basków. Mówi się, że te zwycięstwa były od początku ustawione, żeby ukoić separatystyczne zapędy Baskijczyków. Byli bardzo uradowani i zajęci świętowaniem, żeby brać się za ataki terrorystyczne czy tworzenie struktur autonomicznego państwa.

Avionetas antilluvia

Na katalońskim niebie pojawiły się samoloty. Ale to nie były zwykłe samoloty, o, nie… To były niszczycielskie maszyny wysłane przez bogatych, wysokopostawionych Hiszpanów, którzy mieli interes w tym, żeby doprowadzić Katalonię do ruiny. Zrzucili na chmury jodek srebra, który spowodował brak deszczu i w efekcie suszę w całym regionie. To na pewno właściciele firm ubezpieczeniowych chcieli zatrzymać sobie w kieszeni pieniądze przeznaczone na odszkodowania w przypadku burz.

El aceite de colza

Olej rzepakowy. Sprawa przykra. Od 1981 roku Hiszpanie zaczęli chorować na jakąś dziwną chorobę. Początkowo określano ją jako „mało zaraźliwą i niegroźną”. Zainfekowanych zostało 20 000 osób, zmarło 1100, a wszystko przez olej rzepakowy. W skrócie wyglądało to tak, że ten nieszczęsny olej uznano na nienadający się do spożycia i sprzedawano go w Hiszpanii wyłącznie do celów przemysłowych. I żeby nie było co do tego wątpliwości, dostawcy musieli dodać do niego barwnik. Następnie olej dotarł do Francji, gdzie pozbyto się barwnika i zaczęto sprzedawać ten sam olej w Hiszpanii jako nadający się do spożycia trując tym samym tysiące ludzi. I to niestety nie jest teoria spiskowa, to są fakty, które zostały potwierdzone w 1989 roku. Zanim jednak do tego doszło pojawiły się dwie teorie wyjaśniające masowe zatrucia. Według pierwszej, źródłem trucizny były pomidory spryskane pestycydami Bayera, a według drugiej – toksyczny wyciek z nieudanego eksperymentu z bronią chemiczną w amerykańskim laboratorium w Torrejonie. Pomidory zatruto celowo, żeby ukryć „incydent” w Torrejonie (szukam, szukam tu logicznego związku, ale nie dostrzegam) albo eksperymentowano z nowymi substancjami chemicznymi.

Doktor Antonio Muro, dyrektor szpitala został zwolniony ze stanowiska za popieranie teorii spiskowej, co, zdaniem wielu osób tylko je potwierdzało. W 1985 roku Anotnio Muro zmarł na raka, ale przecież ten rak sam z siebie się nie wziął…

 

 

Małgorzata Stankiewicz


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

27 Mar 24
Przerwa wielkanocna: 28.03 – 01.04

Dialogowicze! Jutro zaczynamy przerwę świąteczną w Diálogo! Od 28.03 do 01.04 włącznie Szkoła oraz Sekretariat będą zamknięte. Widzimy się na …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.