Święta już za pasem.. - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

15 Gru 2015 · Możliwość komentowania Święta już za pasem.. została wyłączona

Święta już za pasem..

Święta Bożego Narodzenia (Navidad) w Hiszpanii są, podobnie jak w Polsce, jednymi z najważniejszych w roku. Przygotowania do nich zaczynają się zwykle już od pierwszych dni adwentu. Hiszpanie wprost prześcigają się w dekorowaniu domów. Choinki spotyka się rzadko, a tym, czego nie może zabraknąć w żadnym hiszpańskim domu jest szopka bożonarodzeniowa (belén). Jest to stara tradycja wywodząca się z Włoch polegająca na tworzeniu mini wioski palestyńskiej z nocy narodzin Jezusa. Niektóre szopki są prawdziwymi dziełami sztuki. Tworzone są też “żywe” szopki, gdzie ludzie odgrywają role Marii, Józefa, Kacpra, Melchiora, Baltazara, a dziecko gra rolę Jezusa. Okres świąteczny trwa aż do Trzech Króli – 6 stycznia.

Jest to czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, czas wyjątkowych wydarzeń i wyjątkowych potraw, które spożywa się tylko w tym okresie.

Podczas tego miesiąca Hiszpanie obchodzą wiele świąt:

Immaculada (8 grudnia)

Święto Niepokalanego Poczęcia, które jest świętem narodowym i oficjalnie rozpoczyna okres świąteczny. Co roku przed wielką gotycką Katedrą w Sewilli odbywa się ceremonia Los Seises, “taniec sześciu”, który obecnie taniec wykonywany jest nie przez sześciu, a przez dziesięciu specjalnie przebranych chłopców. Taniec jest piękny i wzruszający, a polega na wykonaniu starannie zaplanowanych ruchów i gestów.

Hogueras (21 grudnia) – (ogniska)

Wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich. Jest to dzień przesilenia zimowego, najkrótszy dzień w roku i początek zimy. Ludzie przeskakują ogień, aby uwolnić się od chorób.

Lotería de Navidad (22 grudnia) – Loteria Świąteczna

Boże Narodzenie w Hiszpanii tak naprawdę rozpoczyna się 22 grudnia. Jest to dzień Loterii Świątecznej (Lotería de Navidad), jeden z najbardziej oczekiwanych w roku, pełen nadziei i radości. Wszyscy Hiszpanie kupują losy tej loterii, tak więc każdy oczekuje ogłoszenia wygrywających numerów, które są “wyśpiewywane” przez dzieci z madryckiej szkoły dla sierot San Ildefonso. Wszystkie media transmitują to wydarzenie na żywo. Można wygrać całkiem pokaźną sumkę. 

Nochebuena (24 grudnia) – Wigilia

Dosłownie znaczy “Dobra Noc” i rozpoczyna “oficjalne” obchody Świąt Bożego Narodzenia.

W niektórych regionach Hiszpanii, w tym dniu, odbywają się festyny. Ulicami maszerują barwne korowody mieszkańców, najczęściej przebranych w stroje ludowe, często w towarzystwie zwierząt, które również są przystrojone w kokardy, dzwonki i wstążki. Obok idą grajkowie przygrywający skocznie na fletach i bębenkach. Pochód zmierza do stajenki.

W Pamplonie, wieczorem odbywa się pochód węglarza (el carbonero). Wiąże się to z tradycją, kiedy na Wigilię węglarze schodzili z gór, by wspólnie z bliskimi zasiąść do wieczerzy. Na czele tego pochodu jedzie szopka, a za nią podąża węglarz, rozdający napotkanym dzieciom słodycze. Za nim idą pozostali uczestnicy pochodu.

Kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka, zapalane są małe lampki oliwne, rozświetlające okna wielu domów. Według tradycji rodzina zbiera się w domu najstarszego członka rodziny. Wszyscy pomagają w przygotowywaniu potraw świątecznych.

Ciszę wigilijnego wieczoru o północy przerywają dzwony wzywające na Pasterkę. Po hiszpańsku nazywana jest ona Mszą Koguta (Misa del Gallo). Najpiękniejsza Pasterka odprawiana jest w klasztorze Montserrat, wysoko w górach blisko Barcelony. Szczególny nastrój mszy w tym miejscu podkreśla śpiewający “jednym pełnym głosem” chór chłopięcy.

Jako, że Hiszpanie nie potrafią bawić się bez muzyki, tej nocy, w każdym domu, można usłyszeć wesołe kolędy (villancicos). Biesiady trwają do białego rana. Jak mówi stare hiszpańskie powiedzenie:

Esta noche es Noche-Buena, Y no es noche de dormir.
(To jest Dobra-Noc (Noc Bożego Narodzenia), więc nie jest to noc spania.)

W religijnych rodzinach wieczerza nigdy nie jest spożywana przed Pasterką i jest świętem rodzinnym uświetnionym indykiem nadziewanym truflami (Pavo Trufado de Navidad). Kolacja rozpoczyna się od przystawek, takich jak np. wędliny, pasztety i obowiązkowo owoce morza oraz jamón, czyli suszona szynka. Po przystawkach przychodzi kolej na zupę, która się nazywa consomé. Jest to coś w rodzaju naszego polskiego rosołu. Po zupie przychodzi czas na ryby takie jak np. okonie, leszcze. Po tym podawane jest danie główne, czyli zazwyczaj pieczone jagnię lub prosię. Posiłek jest popijany hiszpańskim winem.

Na deser nie może zabraknąć hiszpańskiego szampana (cava), migdałowego słodkiego deseru przypominającego chałwę (turrón), świątecznych bardzo kruchych, małych , okrągłych ciasteczek z migdałów, mąki, tłuszczu i cukru (polvorones), marcepana z mielonych migdałów i cukru (mazapán) ani orzechów.

Navidad (25 grudnia)

W dniu Bożego Narodzenia około południa rodzina i przyjaciele zasiadają do suto zastawionych stołów. W niektórych rodzinach dzieci otrzymują w tym dniu prezenty, ale tradycyjnie w Hiszpanii przynoszą je Trzej Królowie 6 stycznia.

Santos Innocentes (28 grudnia)

Jest to Dzień Świętych Niewiniątek, podobny do Prima Aprilis. W tym dniu ludzie robią kawały znajomym i rodzinie. Jeżeli ofiara da się nabrać żartownisie wołają “Innocente, innocente” (“niewinny, niewinny”). Również gazety i telewizja w tym dniu żartują ze swoich odbiorców podając nieprawdziwe informacje, których autorem często jest Inocencio Santos.

Nochevieja (31 grudnia)

Nochevieja (Stara Noc), czyli Sylwester najczęściej obchodzi się z rodziną przynajmniej do godziny 24.00. Na placu Puerta del Sol w Madrycie urządzany jest wielki ludowy festyn, w którym uczestniczą tysiące osób oczekujących na 12 uderzeń zegara o północy (doce campanadas) ogłaszających nadejście Nowego Roku. Przedtem każdy ma przygotowane 12 winogron. Z każdym wybiciem zegara trzeba zjeść jedno winogrono, co ma przynieść szczęście na następny rok. Sylwester obchodzony jest także w barach i restauracjach, gdzie zabawa trwa do rana.

Los Reyes Magos (6 stycznia)

W Hiszpanii Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia, jest dla dzieci najważniejszym dniem roku, bo to właśnie wtedy otrzymują prezenty.

W przeddzień władze miast urządzają wielką paradę uliczną, której głównymi bohaterami są Trzej Królowie jadący na udekorowanych powozach. Wieczorem 5 stycznia dzieci wystawiają w ogrodzie lub na balkonie miseczki z wodą dla wielbłądów i poczęstunek, a obok stawiają buty. Następnego dnia rano widzą miseczki puste, a buty pełne prezentów. Dla niegrzecznych dzieci Trzej Królowie przynoszą węgiel (carbón), słodycz wyglądający jak bryłki węgla.

W ten dzień podaje się na deser tradycyjne ciasto drożdżowe (Roscón de Reyes). Wewnątrz znajduje się jakaś niespodzianka, np. moneta. Mówi się, że ten, kto otrzyma kawałek z niespodzianką, będzie miał szczęście.

7 stycznia Hiszpania kończy okres świętowania i wraca do “nieświątecznej” rzeczywistości.

Zapraszam także do odwiedzenia stron hiszpańskich, gdzie możecie znaleźć wiele ciekawych porad dotyczących dekorowania domów, przepisy na typowe potrawy hiszpańskie oraz pomysły na ciekawe i oryginalne prezenty gwiazdkowe. Oto kilka linków:

http://www.euroresidentes.com/navidad/navidad.html

http://www.smart-central.com/HolidayPages/navidad.htm

http://www.navidadlatina.com/espana/

Korzystając z okazji chciałabym również życzyć Wam Kochani zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i dużo szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku.

¡Feliz Navidad y Próspero Año Nuevo!

Pozdrawiam Was serdecznie

Autor: Ania Cieniuch-Król


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

27 Mar 24
Przerwa wielkanocna: 28.03 – 01.04

Dialogowicze! Jutro zaczynamy przerwę świąteczną w Diálogo! Od 28.03 do 01.04 włącznie Szkoła oraz Sekretariat będą zamknięte. Widzimy się na …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.