Premio Princesa de Asturias - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

20 Paź 2020 · Możliwość komentowania Premio Princesa de Asturias została wyłączona

Premio Princesa de Asturias

Dziś chcemy wam opowiedzieć o pewnej ważnej hiszpańskiej nagrodzie. Premio Princesa de Asturias, czyli nagroda księżnej Asturii przyznawana jest w Hiszpanii od 1981 roku. Do tej pory była to nagroda Príncipe de Asturias jednak obecnie zmieniono jej nazwę żeby dostosować ją do księżnej Leonor – następczyni tronu. Tytuł księcia Asturii dziedziczą bowiem przyszli władcy państwa. Za organizacje konkursu odpowiedzialna jest natomiast Fundación Princesa de Asturias, która wybiera sędziów i czuwa nad przebiegiem konkursu.

Nagrody są wręczane w Oviedo – stolicy Asturii w Teatrze Campoamor, znajdującym się w centrum miasta. Ceremonię nadal prowadzi król Filip VI, ale księżniczka w tym roku już po raz drugi wygłosiła przemówienie. Na ceremonii obecne władze państwa, oraz ważne osobistości ze świata kultury, sportu. Nagrodę można otrzymać w różnych kategoriach: sztuki, nauk społecznych, komunikacji i działań na rzecz ludzkości, współpracy międzynarodowej, literatury, badań nauk owych i techniki, zgody między narodami oraz sportu.

Teatro Campoamor

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać m.in. hiszpańskie ambasady, sędziowie konkursu, władze państwa, a także laureaci poprzednich edycji. Nagroda składa się z dyplomu, rzeźby wykonanej specjalnie w tym celu przez Joana Miró, insygniów Fundacji oraz nagrody pieniężnej wynoszącej 50 000 euro. Co ciekawe, jeśli laureat nie pojawi się na ceremonii otrzymuje tylko dyplom, z pominięciem rzeźby i pieniędzy, nawet jeśli przyczyną jego nieobecnośći są uzasadnione powody. Przykładem takiej sytuacji są Bob Dylan oraz Pau i Marc Gasol. Władze Fundacji są pod tym względem nieugięte i mimo licznych próśb nie zgadzają się na wysłanie nagrody.

Ceremonia wręczenia nagród.

W 2005 roku nagroda została objęta światowym dziedzictwem UNESCO. Jej laureatami są m.in. Rafael Nadal, Stephen Hawking, Iker Casillas, Fernando Alonso czy J. K. Rowling, Krzysztof Penderecki, Ryszard Kapuściński. W ubiegłym roku nagrodę w kategorii Zgody między narodami otrzymało polskie miasto Gdańsk! W uzasadnieniu czytamy, że było to podyktowane jego historią naznaczoną cierpieniem i solidarnością, obroną wolności i praw człowieka.

Pani Prezydent Gdańska odbiera nagrodę.

W tym roku, ze względu na sytuację światową, związaną z pandemią, ceremonia wyglądała inaczej, ze względów bezpieczeństwa odbyła się w dawnej kaplicy hotelu Reconquista w Oviedo. Uroczystość odbyła się bez publiczności. Każdy z gości musiał mieć maskę, a także zachować 1,5-metrowy dystans.

Relacja z ceremoni wręczenia nagród 2020

Wśród tegorocznych laureatów był między innymi hiszpański kierowca rajdowy Carlos Sainz, francuski matematyk Emmanuel Candes, a także przedstawiciele hiszpańskiej ochrony zdrowia uhonorowani za walkę z COVID-19.


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Do dziś zaufało nam w sumie ponad 2000 kursantów i cieszymy się stale rosnącą grupą dialogowiczów. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

13 Sty 22
Darmowe konwersacje online!

¡Hola miłośnicy języka hiszpańskiego! Zapraszamy na bezpłatne konwersacje online z naszym lektorem natywnym Duvanem!Każdy może się zapisać, nie musicie uczyć …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Diálogo.