Premio Princesa de Asturias
Dziś chcemy wam opowiedzieć o pewnej ważnej hiszpańskiej nagrodzie. Premio Princesa de Asturias, czyli nagroda księżnej Asturii przyznawana jest w Hiszpanii od 1981 roku. Do tej pory była to nagroda Príncipe de Asturias jednak obecnie zmieniono jej nazwę żeby dostosować ją do księżnej Leonor – następczyni tronu. Tytuł księcia Asturii dziedziczą bowiem przyszli władcy państwa. Za organizacje konkursu odpowiedzialna jest natomiast Fundación Princesa de Asturias, która wybiera sędziów i czuwa nad przebiegiem konkursu.
Nagrody są wręczane w Oviedo – stolicy Asturii w Teatrze Campoamor, znajdującym się w centrum miasta. Ceremonię nadal prowadzi król Filip VI, ale księżniczka w tym roku już po raz drugi wygłosiła przemówienie. Na ceremonii obecne władze państwa, oraz ważne osobistości ze świata kultury, sportu. Nagrodę można otrzymać w różnych kategoriach: sztuki, nauk społecznych, komunikacji i działań na rzecz ludzkości, współpracy międzynarodowej, literatury, badań nauk owych i techniki, zgody między narodami oraz sportu.
Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać m.in. hiszpańskie ambasady, sędziowie konkursu, władze państwa, a także laureaci poprzednich edycji. Nagroda składa się z dyplomu, rzeźby wykonanej specjalnie w tym celu przez Joana Miró, insygniów Fundacji oraz nagrody pieniężnej wynoszącej 50 000 euro. Co ciekawe, jeśli laureat nie pojawi się na ceremonii otrzymuje tylko dyplom, z pominięciem rzeźby i pieniędzy, nawet jeśli przyczyną jego nieobecnośći są uzasadnione powody. Przykładem takiej sytuacji są Bob Dylan oraz Pau i Marc Gasol. Władze Fundacji są pod tym względem nieugięte i mimo licznych próśb nie zgadzają się na wysłanie nagrody.
W 2005 roku nagroda została objęta światowym dziedzictwem UNESCO. Jej laureatami są m.in. Rafael Nadal, Stephen Hawking, Iker Casillas, Fernando Alonso czy J. K. Rowling, Krzysztof Penderecki, Ryszard Kapuściński. W ubiegłym roku nagrodę w kategorii Zgody między narodami otrzymało polskie miasto Gdańsk! W uzasadnieniu czytamy, że było to podyktowane jego historią naznaczoną cierpieniem i solidarnością, obroną wolności i praw człowieka.
W tym roku, ze względu na sytuację światową, związaną z pandemią, ceremonia wyglądała inaczej, ze względów bezpieczeństwa odbyła się w dawnej kaplicy hotelu Reconquista w Oviedo. Uroczystość odbyła się bez publiczności. Każdy z gości musiał mieć maskę, a także zachować 1,5-metrowy dystans.
Wśród tegorocznych laureatów był między innymi hiszpański kierowca rajdowy Carlos Sainz, francuski matematyk Emmanuel Candes, a także przedstawiciele hiszpańskiej ochrony zdrowia uhonorowani za walkę z COVID-19.
Zobacz wszystkie wpisy