Kino hiszpańskie w latach 1978-2009 - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

25 Sty 2016 · Możliwość komentowania Kino hiszpańskie w latach 1978-2009 została wyłączona

Kino hiszpańskie w latach 1978-2009

Po śmierci Franco sukces odniosła nowa generacja twórców. Niemal wszyscy reżyserzy byli mężczyznami, jednakże na czele środowiska reżyserów stała kobieta Pilar Miró, wyreżyserowała „Przyjęcie zaręczynowe”, „Zbrodnię Cueny” oraz „Gary Cooper, który jesteś w niebie”, którego bohaterką jest kobieta w zdominowanym przez mężczyzn przemyśle filmowym.

Z innych twórców tego okresu nie można pominąć Vicente Aranda, który stworzył wiele filmów grozy, horrorów oraz satyr politycznych. W wielu jego filmach wystąpiła aktorka Victoria Abril. Wystąpiła ona również w jego znanym w wielu krajach obrazie „Kochankowie”. Pracowała z najbardziej znanymi reżyserami hiszpańskimi, takimi jak Manuel Gutiérrez Aragón, Carlos Saura i jest twarzą kina francuskiego. Jej naturalny seksapil uczynił ją jedną z ulubionych aktorek swojego rodaka Pedro Almodóvara. Widownia zagraniczna poznała ją w 1990 roku, gdy razem z Antonio Banderasem wystąpiła w „Zwiąż mnie!”. Była ośmiokrotnie nominowana do nagrody filmowej Goya w kategorii Najlepsza Aktorka, która otrzymała raz za rolę w filmie „Nikt o nas nie wspomni po naszej śmierci”. Dwukrotnie uznano ją za najlepszą aktorkę na festiwalu w San Sebastián. Równocześnie występuje jako piosenkarka, ma na swoim koncie pięć płyt wydanych w Hiszpanii. W 2005 roku ukazała się jej płyta “Putcheros do Brasil” z autorskimi wersjami standardów.

Inny twórca godny polecenia to José Luis Garci, który za film „Voler a empezar” w 1982 otrzymał Oskara w kategorii najlepszy film zagraniczny. Inne jego filmy to: „Dziadek”, w którym wystąpił słynny aktor, reżyser i pisarz Fernando Fernández Gómez i został nagrodzony za tę rolę nagrodą Goya za najlepszą rolę męską. „Solos en la madrugada” oraz „Las verdes praderas” to inne filmy tego reżysera. Jego najnowsze dzieło to “Sangre de mayo“.

Nie możemy zapomnieć o kolejnym zdobywcy Oskara Fernando Trueba, wyreżyserował film o tym jak trudno określić granice szczęścia „Bell Epoque” nagrodzony w 1993 roku. Inne jego filmy to „Dziewczyna marzeń”, w który gra Penelope Gruz,  i za który otrzymał aż 7 nagród Goya i komedia „Two much”, w której Antonio Barnderas gra braci bliźniaków.

No i oczywiście już w 1980r. swój pierwszy film wyreżyserował Pedro AlmodóvarPepi, Luci i Bom”. Almodóvar, posiadający wyrazisty, autorski styl reżyserii jest jednym z najbardziej znanych na świecie hiszpańskich i europejskich reżyserów, stworzył wiele wspaniałych dzieł. W swej twórczości Almodóvar przeszedł ewolucję od skandalicznych i oscylujących na granicy dobrego smaku filmów z lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych np. „Kika” do sentymentalnych komedii i dramatów o kobietach np. „Wszystko o mojej matce”. Uważa się, że jak nikt inny nie potrafi portretować kobiety i jak mało kto pokazuje skomplikowaną naturę ludzkich emocji, choć można spotkać się z opiniami, że postacie kobiece Almodóvara są płytkie, a wyróżniają się jedynie przejaskrawieniem.

Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród filmowych m.in. Oscarów w kategorii najlepszy film zagraniczny za „Wszystko o mojej matce” (2000) oraz za scenariusz do filmu „Porozmawiaj z nią” (2003).

To on odkrył talent aktorski Antonio Banderasa i Penelope Cruz (w 2007 nominacja – Oskar za rolę w filmie „Volver”). W jego filmach grała wspomniana wcześniej Victoria Abril oraz wielka hiszpańska aktorka Carmen Maura. Wystąpiła między innymi w filmach “Pepi, Luci, Boom” oraz  “Mujeres al borde de un ataque de nervios”. Jest to aktorka wielokrotnie nagradzana i do tej pory tworzy wspaniałe role.

Penelope Cruz w 1991 roku zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie „El Laberiento Gringo”. Rok później zagrała w m.in. “Jamón, jamón” i “Belle époque“. Za rolę w drugim z filmów dostała nagrodę Goya – hiszpański odpowiednik Oscara. W 1999 r. wystąpiła w filmie Pedro Almodóvara „Todo sobre mi madre”. Penelope zagrała ponownie w filmie Almodóvara – „Volver”. Za tę rolę otrzymała Złotą Palmę w Cannes dla najlepszej aktorki, a także nagrodę hollywoodzkiego festiwalu filmowego w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa oraz Oskara. W 2009 roku zostaje nominowana do Oscara, jako najlepsza aktorka drugoplanowa (za rolę w filmie Vicky Cristina Barcelona w reżyserii Woody’ego Allena), nagrodę otrzymała jako pierwsza w historii Hiszpanka.

Poznaliśmy reżyserów i aktorów, którzy tworzyli wiele lat temu i tworzą nadal. Od pewnego czasu coraz częściej kino hiszpańskie zaczęło docierać do polskich widzów. Nagradzani i znani w świecie to jeszcze reżyser Alejandro Amenábar, który otrzymał Oskara za film „W stronę morza” i odtwórca głównej roli Javier Bardem, który jako pierwszy Hiszpan otrzymał Oskara ze rolę drugoplanową w filmie „To nie jest kraj dla starych ludzi”.

Inne filmy Alejandro Amenabra to: „Otwórz oczy”, „Teza” oraz „Inni” z udziałem Nicole Kidman.

Aktualnie jest sporo filmów hiszpańskich dostępnych na DVD i godnych polecenia. Np. doskonały film Juana Carlosa Fresnadillo „Intacto”, “Boskie jak diabli” (tytuł oryginalny “Sin noticias de Dios” – “Żadnych wieści od Boga” znacznie lepiej oddaje treść filmu) nakręcony przez Augustina Diaza Yanesa. Inne filmy tego reżysera to „Kapitan Alatriste” z 2006r. na podstawie powieści Arturo Pérez-Reverte oraz najnowszy z 2008r. „Sólo quiero caminar” Obraz Marcelo Pineyro (reżyser ten jest Argentyńczykiem, jednak film wyprodukowany został przez Hiszpanów) zatytułowany “Metoda Gronholma” (tytuł oryginalny to “El metodo”). To obraz nakręcony na podstawie sztuki teatralnej, której autorem jest Jordi Galceran Ferrer. Film można zaklasyfikować jako “dreszczowiec psychologiczny”. I nie ma w tym przesady, bowiem trzyma w napięciu jak najlepsze obrazy z tego gatunku. Co ciekawe, niemal cała akcja rozgrywa się w jednym pomieszczeniu, które bohaterowie opuszczają albo tylko na chwilę, albo już na zawsze.

Filmy reżyserów Benito Zambrano, Manuela Martina Cuenca oraz  obsypany nagrodami film “SamotnośćJaimego Rosalesa. To rzut oka na Hiszpanię ery ataków terrorystycznych, opowieść o kobiecie, o utracie i odzyskiwaniu sensów.

Na szczególne polecenie zasługuje też debiut Juana Antonia Bayony. “Sierociniec” to na wpół gotycka, na wpół obyczajowa historia o powrocie do krainy dzieciństwa – zamieszkanej przez nie tylko dziecinne koszmary. Film ten wyprodukował Guillermo del Toro, meksykański reżyser, twórca takich dzieł jak: „Labirynt Fauna”, „Kręgosłup diabała”, i który zostanie reżyserem kolejnego filmu na podstawie twórczości J.R.R. Tolkiena – Hobbita

Wspaniałe filmy Julio Medema (niektóre tylko dla dorosłych) ostatni „Chaotyczna Anna” oraz „Kochankowie z polarnego kręgu”, „Czerwona wiewiórka” i inne.

„Mataharis” film jednej z najwybitniejszych hiszpańskich reżyserek Icíar Bollaín, autorki głośnego filmu “Daję ci moje oczy” (“Te doy mis ojos”). Mataharis pokazuje świat widziany oczami kobiet. Film wyróżnia mistrzowska obsada i fascynujące historie. Tytuł nawiązuje do najsłynniejszej kobiety-szpiega, Mata Hari. Bohaterkami są trzy współczesne Mata Hari – pracownice agencji detektywistycznej, które rozwiązując sprawy swoich klientów, przypadkowo odkrywają tajemnice dotyczące własnych losów.

Warto również znać jeszcze kilu wspaniałych, współczesnych aktorów, którzy nie są tak popularni jak Antonio Banderas, Penelope Cruz czy Javier Bardem.
Eduardo Noriega znany głownie z filmów Amenabra „Abre los ojos” i „Tesis”.
Fele Martínez, który zagrał między innymi w „Abre los ojos” i „Los amantes del círculo polar”.
Najwa Nimri “El metodo”, “Los amantes …”, “Abre los ojos”, “Mataharis”.

Gael García Bernal, meksykański aktor, który grał w filmach Almodovara np. “Mala educación”, ale również w wielu działach kina iberoamerykańskiego “Amores perros”, „Babel” Alejandro Gonzáleza Iñárritu a w słynnym filmie „Dzienniki motocyklowe” wcielił się w rolę młodego ‘Che’ Guevara.

Hiszpańscy twórcy wielokrotnie byli nagradzani za muzykę i zdjęcia. Niektórzy z nich tworzą filmy, których głównym bohaterem jest muzyka. A w filmach Almodovara, jak sam mówi, piosenki pojawiają się jako część scenariusza, jako część dialogów postaci i są najczęściej punktem kulminacyjnym. Dlatego też wydał zbiór piosenek filmowych, zachęcam do zakupu i posłuchania takich utworów jak „Resistiré”, „Cucurucucu” czy „Un año de amor”.

Justyna Pyszczek


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

27 Mar 24
Przerwa wielkanocna: 28.03 – 01.04

Dialogowicze! Jutro zaczynamy przerwę świąteczną w Diálogo! Od 28.03 do 01.04 włącznie Szkoła oraz Sekretariat będą zamknięte. Widzimy się na …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.