Katedra w Walencji - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

31 Lip 2024 · Możliwość komentowania Katedra w Walencji została wyłączona

Katedra w Walencji

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (esp. Iglesia Catedral Basílica Metropolitana de la Asunción de Nuestra Señora Santa María) w Walencji została poświęcona w 1238 roku, kiedy zbudowano ją w miejsce meczetu Balansiya, który to powstał na katedrze gotyckiej. W XIV i XV wieku powstały kolejne budowle wchodzące w skład katedry: brama gotycka, kopuła czy dzwonnica – El Miguelete, znana w języku walenckim jako El Micalet. Jest to jeden z najważniejszych symboli miasta. Architekturę katedry określa się jako gotycką śródziemnomorską z elementami stylu romańskiego, baroku, renesansu, gotyku francuskiego, a także stylu neoklasycystycznego.

Katedra od strony Plaza de la Virgen
Źródło zdjęcia: KLIK!

El Miguelete

Źródło zdjęcia: KLIK!

Przez wiele stuleci wieża nosiła nazwę Campanar Nuevo lub Campanar de la Catedral, aby odróżnić ją od Campanar Viejo, czyli wieży znajdującej się przy ulicy La Barchilla. Po jakimś czasie nazwę przekształcono na Torre del Micalet ze względu na znajdujący się w niej duży dzwon. Pierwotnie była to wolnostojąca wieża, którą dołączono do katedry pod koniec XV wieku wraz z przedłużeniem nawy głównej. Wybudowano ją w stylu gotyckim. Wewnątrz znajduje się spiralna klatka schodowa, po której można wejść na samą górę wieży i podziwiać przepiękną panoramę miasta.

Widok z wieży
Źródło zdjęcia: KLIK!

Dzwonnica parawanowa wieży
Źródło zdjęcia: KLIK!

La Puerta de los Apóstoles

Źródło zdjęcia: KLIK!

Brama Apostolska to drzwi katedry, które otrzymały swoją nazwę od dwunastu apostołów. Znajduje się od strony Plaza de la Virgen i przedstawia płaskorzeźby aniołów i błogosławionych. Została zbudowana w stylu francuskiego gotyku między XIII a XIV wiekiem. Jej autor jest nieznany.

Trzy nawy głównego korpusu katedry zostały zbudowane w XIII wieku w stylu gotyckim.
Źródło zdjęcia: KLIK!

El Santo Cáliz de la Cena del Señor

Źródło zdjęcia: KLIK!

Chrześcijańska tradycja mówi, że jest to ten sam kielich, którego Jezus użył podczas Ostatniej Wieczerzy, aby ustanowić Eucharystię.

Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa św. Piotr zabrał naczynie do Rzymu, gdzie stało się kielichem papieskim. Następnie, kiedy cesarz Walerian wszczął prześladowania chrześcijan, papież św. Sykstus II przed aresztowaniem powierzył go św. Wawrzyńcowi w celu ukrycia majątku Kościoła. Ten zlecił wywiezienie kielicha do swoich rodzinnych stron w Hiszpanii. Kielich znajdował się w jednym z najważniejszych klasztorów Aragonii. Istnieją legendy, według których Świętym Graalem mieli opiekować się templariusze.

W 1399 relikwię przekazano królowi Aragonii, który początkowo umieścił ją w swoim pałacu w Saragossie. W 1437 kielich został uroczyście podarowany katedrze w Walencji, gdzie znajduje się do dziś.

Kaplica Świętego Kielicha
Źródło zdjęcia: KLIK!


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

03 Gru 24
Bon podarunkowy

Zbliża się magiczny czas świąt, kiedy to chcemy naszych najbliższych obdarować prezentami. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na prezent, świetnie …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE