Hiszpańskie zwyczaje - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

12 Lut 2018 · Możliwość komentowania Hiszpańskie zwyczaje została wyłączona

Hiszpańskie zwyczaje

Dzisiaj skupimy się na tradycji i kulturze tego pięknego, słonecznego kraju jakim jest Hiszpania. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak bogatym w tradycje państwem jest Hiszpania. Cóż, dzisiaj wam to pokażemy. Zapnijcie pasy, jedziemy do Hiszpanii.

Botellón – po angielsku ta aktywność nosi nazwę „ street drinking”.  Zwyczaj spożywania alkoholu w miejscach publicznych, takich jak parki, skwery i plaże. W Botellón uczestniczą zazwyczaj młodzi ludzie, którzy spotykają się aby porozmawiać, spożywać alkohol i posłuchać muzyki.

Przywitanie – ludzie w Hiszpanii są bardzo otwarci na nowe znajomości i na innych ludzi. Hiszpanie nie boją się okazywać emocji i w związku z tym nawet nowo poznaną osobę całują dwa razy w policzki. Jeśli podamy Hiszpanowi rękę na przywitanie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uzna on nas za osobę zimną lub oschłą.

Sangría – jest to tradycyjny hiszpański napój alkoholowy, który podawany jest zazwyczaj z owocami. Składniki są różne, dużo zależy od regionu Hiszpanii, ale podstawą jest wino i owoce, dodatkowo często sok owocowy, lód, wzmacniacze smakowe i inne alkohole (np. brandy). Nazwę swoją sangría (hiszp. krwawienie) zawdzięcza swojemu kolorowi.

Życie rodzinne – Hiszpanie są ludźmi bardzo związanymi ze swoimi rodzinami, do tego stopnia, że posiadają określenie na czas po posiłku spędzony na rozmowie z rodziną (sobremesa). Wszystkie święta Hiszpanie spędzają w gronie rodzinnym wliczając w to Sylwestra.

Dieta śródziemnomorska – dieta Hiszpanów w dużym stopniu opiera się na rybach i owocach morza, ponieważ Półwysep ten otacza Morze Śródziemne i Ocean Atlantycki. Spożywają też dużo warzyw (typu pomidory, ogórki i paprykę), warzyw strączkowych (soczewica, cieciorka) i owoców (pomarańcze, grejfruty, mandarynki i inne cytrusy). Króluje oczywiście oliwa z oliwek.

Hiszpański plan dnia – Hiszpanie zaczynają swój dzień dosyć późno, bo dopiero o godzinie 7:30 ponieważ pracę zaczynają dopiero około godziny 9:00, a nawet później. Ich praca kończy się co prawda zdecydowanie później, bo dopiero o godzinie 20, ale jeśli wliczymy w to trwającą dwie godziny siestę to dojdziemy do wniosku, że ich godziny pracy wcale nie różnią się tak bardzo od naszych. Po pracy zazwyczaj spotykają się ze znajomymi, żeby wyjść na miasto i się zabawić. To właśnie wtedy wszystkie hiszpańskie miasta ożywają.

Siesta – wielu ludzi myli siestę z fiestą. Otóż są to dwa różne pojęcia, oba funkcjonują w kulturze hiszpańskiej. Pojęciem fiesta określamy czas zabawy spędzony w gronie znajomych najczęściej w barach. Natomiast siesta jest to wymuszona klimatem dwugodzinna (14-16) przerwa na obiad. W tych godzinach temperatura w Hiszpanii potrafi przekraczać 40C .

Ir de tapas – tapas są to niewielkie przekąski podawane zazwyczaj do napojów w barach Hiszpanii. Mogą być podawane na ciepło lub na zimno i przyjmować różne formy. Tapas można jeść przy stoliku lub na stojąco przy barze. Spożywa się je zazwyczaj z alkoholem (np. czerwonym winem lub piwem). Ir de tapas to po prostu iść na tapas, najczęściej wczesnym wieczorem, czasem odwiedzając po kolei kilka barów z tapas.

Flamenco – jest to taniec wywodzący się z Andaluzji obejmujący muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Od 2010 roku flamenco wpisany jest na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Na tym tańcu jednak skupimy się w innym poście.

Korrida – (Corrida) ta sztuka walki jest prawdziwym rytuałem. W Hiszpanii ta Korrida jest uważana za sztukę, a nie za okrucieństwo czy znęcanie się nad zwierzętami. Aktualnie jest jednak coraz więcej przeciwników corridy i w niektórych regionach Hiszpanii jest ona zakazana.


Zobacz wszystkie wpisy