Galicja - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

6 Cze 2023 · Możliwość komentowania Galicja została wyłączona

Galicja

Galicja to jedna z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Graniczy z Asturią i Kastylią i Leonem, czyli dwoma innymi wspólnotami, oraz z Portugalią i Oceanem Atlantyckim. W Galicji językiem urzędowym oprócz hiszpańskiego jest język galicyjski.

Galicja zalicza się do tzw. zielonej Hiszpanii. Jest to region bogaty w roślinność i znacznie o chłodniejszym klimacie od tego na południu kraju. Średnia temperatura w lecie wynosi około 20 stopni Celsjusza, co sprawia, że opalanie się na pięknych galicyjskich plażach jest nieco utrudnione. Galicja słynie również z częstej, deszczowej pogody.

Latarnia na Cabo Villano, Costa de la Muerte
Źródło zdjęcia: KLIK!

Co zwiedzić w Galicji?

Z pewnością warto wybrać się do Santiago de Compostela, stolicy Galicji. Punkty, które warto wpisać sobie na listę do odwiedzenia to bez wątpienia Stare Miasto, katedra, Muzeum Ludności Galicyjskiej, Galicyjskie Centrum Sztuki Nowoczesnej, czy też park Alameda.

Innym miastem wartym odwiedzenia jest A Coruña. Koniecznie trzeba zobaczyć Wieżę Herkulesa, Akwarium Finisterrae, punkt widokowy Monte de San Pedro, zamek Castillo de San Antón i oczywiście Ciudad de Cristal – część miasta pełną oszklonych balkonów, które sprawiają, że budynki wyglądają jak pokryte jednolitą taflą szkła.

Katedra w Santiago de Compostela
Źródło zdjęcia: KLIK!

Jedną z największych atrakcji w całej Galicji jest katedra w Santiago de Compostela. We wnętrzu budowli znajduje się wiele dzieł sztuki, a z dachu można podziwiać piękną panoramę miasta. Katedra jest też najważniejszym punktem na trasie pielgrzymów podążających Szlakiem świętego Jakuba.

Choć w Galicji pogoda zazwyczaj nie dopisuje, to właśnie tam znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii, Plaża Katedr. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym łukom skalnym przypominającym łuki gotyckich katedr.

Plaża Katedr
Źródło zdjęcia: KLIK!

W mieście A Coruña znajduje się najstarsza, działająca latarnia morska na świecie – Wieża Herkulesa. Została wzniesiona przez Rzymian i przetrwała do naszych czasów. Legenda głosi, że wzniósł ją sam Herkules, jako jedną z dwunastu prac, które musiał wykonać.

Wieża Herkulesa w A Coruñii.
Źródło zdjęcia: KLIK!

Galicyjska kuchnia

Caldo gallego – tradycyjna, pożywna galicyjska zupa. Zazwyczaj zawiera białą fasolę, ziemniaki, kapustę, rzepę brokułową i smalec wieprzowy.

Ośmiornica po galicyjsku – jedno z najbardziej znanych dań z tego regionu. Pokrojoną ośmiornicę gotuje się w miedzianym garnku i podaje z oliwą, papryką i solą.

Ośmiornica po galicyjsku
Źródło zdjęcia: KLIK!

Caldeirada – kolejne tradycyjne danie, przyrządzane z ryb, ziemniaków, cebuli i przypraw.

Caldeirada
Źródło zdjęcia: KLIK!

Pąkle kaczenice – skorupiaki o charakterystycznym kształcie zbierane u wybrzeży Galicji. Zazwyczaj gotuje się je w osolonej wodzie i podaje na ciepło lub zimno.

Pąkle kaczenice
Źródło zdjęcia: KLIK!

Tarta de Santiago – ciasto wykonane z jajek, migdałów i cukru. Jest to najpopularniejsze ciasto w Santiago de Compostela.

Tarta de Santiago
Źródło zdjęcia: KLIK!

Imprezy i święta w Galicji

La Fiesta del Pulpo – odbywa się w drugą niedzielę sierpnia i jest jednym z najpopularniejszych festiwali w Hiszpanii. Najważniejszym punktem imprezy jest degustacja ośmiornic przygotowywanych w trakcie święta. Zobaczcie, jak wyglądają obchody tego święta:

Dzień Galicji – święto obchodzone jest 25 lipca, razem z dniem świętego Jakuba. W jego trakcie odbywają się parady uliczne, przedstawienia, festiwale i wystawy lokalnych strojów i tańców ludowych.

Festa do Boi w Allariz – święto rozpoczyna się w weekend poprzedzający Czwartek Bożego Ciała. W ciągu 9 dni odbywają się imprezy, wyścigi i procesje. Głównymi bohaterami imprezy są woły prowadzone ulicami miasta.


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

09 Lut 24
Diálogo członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół FEDELE!

Dzisiaj jest dla nas wyjątkowy dzień! Otóż Diálogo – Szkoła Języka Hiszpańskiego oficjalnie zostało drugą w Polsce Szkołą należącą do …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.