Flamenco - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

3 Sty 2023 · Możliwość komentowania Flamenco została wyłączona

Flamenco

Każdy z nas słyszał choć raz w życiu nazwę tego tańca. Słysząc „flamenco” myślimy o tańcu wywodzącym się z Andaluzji, ale tak naprawdę to cały zespół zjawisk kulturowych: taniec, śpiew, muzyka, ubiór i zachowania.

Co ciekawe W 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Mapa Andaluzji
Źródło zdjęcia: klik!

Taniec flamenco bazuje na dawnych tańcach orientalnych. Po dziś dzień można dostrzec wiele elementów tańca hinduskiego (ruchy ramion, dłoni i palców, używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego).

Tancerz flamenco opowiada tańcem historię, gdzie ruchy ciała i gesty wyrażają pewne stany emocjonalne tancerza, lub podkreślają znaczenie towarzyszących im słów, bądź charakteru melodii.

Tancerki tańczące flamenco
Źródło zdjęcia: klik!

Flamenco jest to taniec, który można wykonywać solo, w duecie, grupowo lub też może się składać z kolejnych „solówek”, wykonywanych przez poszczególnych tancerzy.

STRÓJ TANCERZY

Przeważnie czarny, granatowy lub ciemnobrązowy. składają się na to: obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami i charakterystyczny płaskodenny kapelusz. Kamizelka i kapelusz bywają wykorzystywane jako element choreografii.

Joaquín Cortés, tancerz flamenco
Źródło zdjęcia: klik!

STRÓJ TANCEREK

Szeroka, kolorowa, falbaniasta spódnica lub suknia, falbaniasty gorset i kolorowa chusta. Jako uzupełnienie, często wykorzystywane są: wachlarz, grzebień lub kwiat.

Tancerka flamenco
Źródło zdjęcia: klik!

MUZYKA

Jest wykonywana przede wszystkim na gitarze (zdarzają się przypadki wykorzystywania fletu, skrzypiec, czy wiolonczeli). Rytm wybijają tańczący i śpiewający: klaskając, pstrykając palcami, uderzając otwartymi dłońmi o pudła, na których siedzą śpiewający (tzw. cajón) oraz za pomocą kastanietów.

Źródła zdjęć wykorzystanych we wpisie:
https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page
https://www.flickr.com/


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

25 Cze 24
Już niedługo ruszają lipcowe kursy wakacyjne!

Trwają zapisy na intensywne kursy wakacyjne. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś lub ciągle się wahasz, to zerknij na naszą ofertę …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.