Fiesta Mayor – niezwykle kolorowa impreza Barcelony - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

8 Sie 2018 · Możliwość komentowania Fiesta Mayor – niezwykle kolorowa impreza Barcelony została wyłączona

Fiesta Mayor – niezwykle kolorowa impreza Barcelony

Mamy dla was ciekawy pomysł na spędzenie lata – wybierzcie się do słonecznej Barcelony do dzielnicy Gràcia, gdzie w dniach 15 – 21 sierpnia odbywa się Fiesta Mayor, impreza znana także pod nazwą Fiestas de Gràcia. Dzielnica ta znajduje się jedynie 20 minut piechotą od centrum Barcelony.

Fiesta Mayor to największy i najbardziej kolorowy uliczny festiwal Barcelony, organizowany przez mieszkańców dzielnicy oraz jej sąsiadów, którego celem jest zebranie wszystkich zainteresowanych do wspólnej zabawy. Każdego sierpnia przyciąga ponad półtora miliona uczestników.

Podczas imprezy, ulice w tym obszarze dekorowane są przeróżnymi, wielobarwnymi ozdobami. Do każdej z ulic wybierany jest preferowany temat przewodni dekoracji, po czym następuje rywalizacja z innymi o nagrodę za najciekawsze wykonanie. Jej wyniki zostają ogłoszone 16 sierpnia.

1024px-FM_Gracia_2016_-_Decoración_Calles

Jedną z głównych atrakcji jest tzw. Cercavila de Cultura Popular, czyli największa parada festiwalu, która odbywa się już pierwszego dnia. Parada zaczyna się wczesnym wieczorem i trwa około godzinę. Biorą w niej udział wszyscy uczestnicy zabawy, w tym przebrani w różnorodne, niespotykane stroje. Wśród nich można spotkać tzw. gigantes, czyli dosłownie gigantów, którzy w swych ogromnych strojach tańczą podczas pochodu. Są także karykatury znanych postaci, a także fantastyczne stworzenia, takie jak smoki – na imprezie z pewnością nie zabraknie więc kreatywnych pomysłów.

Festa_Major_de_Gràcia_2011_-_Gegants_de_Sants_-_XIII_cercavila_de_cultura_popular_-_carrer_Gran_P1330075

Warto również wspomnieć o Diada Castellera de Festa Major, czyli wydarzenia, podczas którego około godziny 20:00 w dniach 15-18 sierpnia można obejrzeć niezwykłe „wieże z ludzi”, tzw. castells, gdzie wybrani do tego uczestnicy ustawiają się razem w wysoką formację przypominającą wieżę.

Castellers_de_Gracia_(7852055364)

Kolejną z atrakcji jest correfoc, mająca miejsce późnym wieczorem 21 sierpnia. Podczas zabawy, grupa osób w przebraniu diabłów „goni” innych uczestników oraz tańczy z nimi w rytm rozbrzmiewających bębnów. „Diabły” mają ze sobą fajerwerki oraz race.

Gracia_2015-3

Podobno najlepszym momentem na odwiedzenie festiwalu jest około godziny 20:00. Jest już wtedy dość ciemno i dlatego oświetlone dekoracjami ulice robią w tym czasie największe wrażenie.

Należy pamiętać także o ostrożności, jeśli chodzi o dekoracje – są one robione własnoręcznie i często są przez to bardzo delikatne.


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Do dziś zaufało nam w sumie ponad 2000 kursantów i cieszymy się stale rosnącą grupą dialogowiczów. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

15 Wrz 21
Lubelski Festiwal Nauki 2021

Diálogo od kilku lat bierze udział w Festiwalu Nauki! W tym roku również mamy dla Was bardzo ciekawe warsztaty! Są …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Diálogo.