El Escorial - miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Hiszpanii! - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

23 Lut 2024 · Możliwość komentowania El Escorial – miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Hiszpanii! została wyłączona

El Escorial – miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Hiszpanii!

Choć znany jest powszechnie jako El Escorial, to jego pełna nazwa to Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial. Jest to architektoniczny zespół pałacowo-klasztorno-biblioteczny znajdujący się w San Lorenzo de El Escorial. Położony jest 45 kilometrów na północny zachód od Madrytu.

Źródło zdjęcia: KLIK!

Z budową tego miejsca związany jest Filip II Habsburg. To z jego inicjatywy wzniesiono tak piękny kompleks. Choć krąży wiele historii na temat powodów, dla których Filip II kazał wybudować El Escorial, to ta najczęściej przekazywana dotyczy pechowych wydarzeń z 10 sierpnia 1557 roku. Tego dnia wojska Filipa II pokonały Francuzów w bitwie pod Saint-Quentin, jednakże podczas ich starcia uległ zniszczeniu kościół św. Wawrzyńca. Jako że był to dzień, w którym przypadało wspomnienie świętego, Król Filip obiecał odbudować kościół. Jak się później okazało, uczynił to w wielkim stylu. Budowa trwała od 1563 do 1584 roku, a za zaprojektowanie świątyni odpowiedzialni byli: Juan Bautista de Toledo, Giambattista Castello i Juan de Herrera.

Warto dodać, że El Escorial jest miejscem spoczynku hiszpańskich władców.

Główna fasada El Escorial
Źródło zdjęcia: KLIK!

El Escorial jest zbudowany na planie prostokąta i składa się z:

– kościoła (zbudowanego w 1582 r.)
– klasztoru, pałacu królewskiego (zbudowanego w 1584 r.)
– biblioteki (zbudowanej w 1592 r.).

Już na wejściu można zauważyć, że kompleks składa się z prostych i surowych konstrukcji, właściwych dla stylu późnego renesansu. Powierzchnia El Escorial to aż 330 m2, a to dlatego, że ówczesny Król chciał, aby pałac był nie tylko wyjątkowy, ale spełniał również funkcję królewskiego grobowca, kaplicy, klasztoru oraz królewskiej siedziby.

Klasztor
Źródło zdjęcia: KLIK!

Część klasztorna charakteryzuje się dużą ilością kolumn i łuków, zaś w jej centrum mieści się świątynia Ewangelistów. Cała część powstała na planie krzyża.

Patio Królów
Źródło zdjęcia: KLIK!

Kolejnym miejscem jest patio i Bazylika, której kopuła podobna jest do tej z Bazyliki w Watykanie.

Kopuła Bazyliki w El Escorial
Źródło zdjęcia: KLIK!

Pałac Królewski charakteryzuje się wysokimi murami przyozdobionymi barwnymi ilustracjami naściennymi. Dodatkowo znajduje się w nim także sala, w której przedstawione są sceny bitew.

Biblioteka
Źródło zdjęcia: KLIK!

Kolejnym wyjątkowym miejscem jest biblioteka. Na jej zbiory składa się kolekcja 4700 manuskryptów, niekiedy barwnie zdobionych, a także ponad 40 000 drukowanych książek. To, co również zwraca uwagę to bogato zdobiony sufit sali bibliotecznej.

W tym miejscu możemy podziwiać dzieła sztuki takich artystów jak: Tycjan, Tintoretto, El Greco, Velázquez, Rogier van der Weyden, Paolo Veronese, Alonso Cano, Jusepe de Ribera, Claudio Coello i wielu innych.

Królewskie ogrody
Źródło zdjęcia: KLIK!

Podczas wznoszenia rezydencji nie zapomniano również o elementach zieleni. Uwagę każdego, kto odwiedza te miejsce, przykuwają wspaniałe geometryczne ogrody.

Na koniec warto wspomnieć, że Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial w 1984 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO!


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

25 Cze 24
Już niedługo ruszają lipcowe kursy wakacyjne!

Trwają zapisy na intensywne kursy wakacyjne. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś lub ciągle się wahasz, to zerknij na naszą ofertę …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.