EL DÍA DE TODOS LOS SANTOS W HISZPANII - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

25 Paź 2018 · Możliwość komentowania EL DÍA DE TODOS LOS SANTOS W HISZPANII została wyłączona

EL DÍA DE TODOS LOS SANTOS W HISZPANII

El Día de Todos los Santos, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, to święto obchodzone każdego roku 1 listopada. Jest to dzień wolny od pracy, w którym Hiszpanie odwiedzają cmentarze, aby pomodlić się za bliskich zmarłych i ozdobić groby kwiatami. W przeciwieństwie do Polaków, Hiszpanie nie mają w zwyczaju zapalać zniczy. We wszystkich kościołach odprawiane są wtedy msze w intencji tych, którzy już odeszli.

W zależności od regionu, panują odmienne tradycje, na przykład na północy Hiszpanii popularnym zwyczajem jest tak zwana castañada. Ludzie wychodzą na ulicę z rodziną i znajomymi, aby wspólnie spożywać kasztany upieczone przy ognisku lub na grillu.

Bardzo specyficznym świętem jest Tosantos, charakterystyczne dla Kadyksu, w trakcie którego tworzone są satyryczne kompozycje kukieł z głowami zwierząt, np. świń, ryb, królików oraz warzyw. Wystawiane są na rynku miasta i mają na celu pokazać w sposób humorystyczny obecną sytuację polityczną oraz znane osobistości, które odegrały ważną rolę w życiu społecznym tego roku.

W tym okresie nie może zabraknąć również słodkiego akcentu, czyli buñuelos de viento- pączków nadziewanych budyniowym kremem z cytrusami, huesos de santo – rurek ”kości świętego” wykonanych z białego marcepanu i panellets- katalońskich ciasteczek marcepanowych obtoczonych w orzeszkach piniowych.

W ostatnich latach Hiszpanie zaczęli obchodzić także popularne święto w Ameryce- Halloween. W nocy 31 października przebierają się w upiorne kostiumy i wychodzą ze znajomymi, aby dobrze spędzić czas. Towarzyszą temu również barwne dekoracje, które wprowadzają ich w niezwykły klimat. Ten dzień dostarcza rozrywki szczególnie dzieciom, które w poszukiwaniu słodyczy pukają do drzwi sąsiadów oraz wołają “truco o trato” (psikus albo cukierek).


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

25 Cze 24
Już niedługo ruszają lipcowe kursy wakacyjne!

Trwają zapisy na intensywne kursy wakacyjne. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś lub ciągle się wahasz, to zerknij na naszą ofertę …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.