Batalla del vino – czyli bitwa na wino w Hiszpanii - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

29 Cze 2019 · Możliwość komentowania Batalla del vino – czyli bitwa na wino w Hiszpanii została wyłączona

Batalla del vino – czyli bitwa na wino w Hiszpanii

Nie wiemy czy słyszeliście  o niezwykłym festiwalu, który odbywa się co roku 29 czerwca w wiosce Haro w regionie La Rioja. Tego dnia osoby chętne zbierają się w określonym miejscu w godzinach rannych (około godziny 8), aby uczestniczyć w „bitwie” na ciekawą amunicję. Mają ze sobą nieskończoną ilość tego czerwonego trunku, naładowaną w przeróżne przyrządy, w tym pistolety na wodę lub wiadra. Można tam przynieść  wino w jakimkolwiek pojemniku – możecie zatem wykazać się kreatywnością, lecz pamiętajcie, by nie brać szklanych naczyń.

Aby wziąć udział, należy ubrać się na biało i zawiązać na szyi czerwoną chustkę. Wybierzcie te ubrania, których później nie będziecie żałować – plamy z wina są praktycznie niemożliwe do sprania. Zabawa trwa około pięciu godzin i zapewnia niesamowitą frajdę dla wszystkich uczestników. Po bitwie, dla najbardziej wytrwałych, impreza trwa dalej, przenosząc się do miasta na plac Plaza de la Paz, gdzie możecie skosztować różnych regionalnych potraw, potańczyć w tradycjonalnych hiszpańskich rytmach i oczywiście napić się wina.

Jak się to wszystko zaczęło?

Mówi się, że gdy San Felices de Bilibio – patron Haro – zmarł w VI wieku, ludzie zaczęli odbywać pielgrzymki do miejsca, w którym został on pochowany, a dokładnie do jaskiń Riscos de Bilibio.

W XII wieku rozpoczęły się spory terytorialne pomiędzy graniczącymi ze sobą miastami, w tym Haro, które ten konflikt ostatecznie wygrało. Mieszkańcy musieli jednak każdego roku wywieszać purpurową flagę, aby zaznaczyć granice swojego obszaru – w innym wypadku, straciliby owe tereny na rzecz innego miasta.

Dużo później, w XVIII wieku, wybudowano tam kapliczkę, do której kontynuowano pielgrzymki i wieszano tam purpurową flagę.

Krąży legenda, że podczas jednej z pielgrzymek, jeden z uczestników polał swojego towarzysza winem, aby go rozbudzić i w ten sposób narodził się owy festiwal.

Naszym zdaniem warto wziąć udział w tej imprezie, jeżeli akurat jesteście lub planujecie wybrać się do regionu La Rioja. Jest to dość oryginalna forma spędzenia wolnego czasu i z pewnością zapewnia mnóstwo niezapomnianych emocji.

A wy, co sądzicie o tej bezkrwawej „bitwie”? Jeżeli byłaby taka możliwość, chcielibyście w niej uczestniczyć?


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

25 Cze 24
Już niedługo ruszają lipcowe kursy wakacyjne!

Trwają zapisy na intensywne kursy wakacyjne. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś lub ciągle się wahasz, to zerknij na naszą ofertę …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.