„Sólo muere quien es olvidado”: Najwa Nimri - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

21 Sty 2020 · Możliwość komentowania „Sólo muere quien es olvidado”: Najwa Nimri została wyłączona

„Sólo muere quien es olvidado”: Najwa Nimri

Córka Baskijki i Jordańczyka. Artystka wszechstronna, która zachwyca zarówno świat filmu i teatru, jak i rynek muzyczny. Jak mówi o sobie, czuje się „kosmitką” w dzisiejszym świecie. Najwa Nimri, rozpoznawalna w Polsce dzięki głównej roli w filmie „Kto ci zaśpiewa” oraz serialowi „Dom z papieru”, jest postacią niezwykle barwną i oryginalną, która dodaje egzotycznego charakteru hiszpańskiej scenie artystycznej.

Najwa jako aktorka

Artystkę po raz pierwszy można było zobaczyć w filmie „Salto al vacío”, gdzie wcieliła się w rolę 20-letniej Alex, która utrzymuje rodzinę z handlu bronią i narkotykami. Już wtedy pokazała, jak świetnie odnajduje się w roli kobiety mającej problemy z prawem.

Kolejną produkcją, która dała jej popularność, był serial „Vis a vis” (polski tytuł: „Uwięzione”). To opowieść o młodej kobiecie, Macarenie, niesłusznie posądzonej o przestępstwa finansowe, która w więzieniu Cruz del Sur musi stawić czoło niebezpieczeństwom, które czyhają na nią nawet za kratami celi. Najwa Nimri odgrywa tu rolę wrogiej Macarenie więźniarki, Zulemy Zahir, uważanej za najbardziej niebezpieczną kobietę w Cruz del Sur. Postać Zulemy przyniosła jej ogromną popularność, ale i przypięła jej „łatkę” czarnego charakteru.

To właśnie jej bohaterka wypowiedziała zdanie, które widnieje w tytule artykułu: „Sólo muere quien es olvidado… y yo creo que me van a recordar” („Umiera ten, kto jest zapomniany… a myślę, że o mnie będą pamiętać”).

W Polsce jednak większość osób zna ją z roli funkcjonariuszki policji, Alice, która przestawia szyki grupie zorganizowanej przez El Profesora w serialu „La Casa de Papel” (polski tytuł: „Dom z papieru”). Chociaż Alice stoi po stronie prawa, widzowie raczej z nią nie sympatyzują, nie zwracając uwagi na złożoność jej postaci.

Najwa i scena muzyczna

Najwa Nimri jest osobą rozpoznawalną także poza filmami i sceną teatralną. W muzycznym świecie znana jest jako artystka najlepiej czująca się w tworzeniu muzyki  w klimacie trip hop. Na początku występowała w zespole założonym wspólnie z Carlosem Jeanem o nazwie Najwajean, obecnie jednak, odkąd zdecydowała się na karierę solową, jej pseudonimem artystycznym stało się po prostu imię Najwa. Utwory takie jak „Lento” czy ostatnia oryginalna interpretacja piosenki „Bella Ciao” plasują się wysoko na top-listach platform muzycznych, np. Spotify.

Najwa prywatnie

Artystka ma syna, Teo, który nie podziela pasji swojej mamy: niezbyt podoba mu się muzyka, którą tworzy Najwa. Jest jeszcze zbyt młody, żeby obejrzeć filmy, w których występuje artystka, jednak gdy ta występowała w spektaklu teatralnym „Antygona”, młody Teo oglądał widowisko z wielką uwagą, a po wszystkim zadawał mnóstwo pytań. Być może, kiedy podrośnie, otworzy się bardziej na twórczość mamy i pójdzie w jej ślady.


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

02 Kwi 24
Zapisy na egzamin DELE do 03.04!

Przypominamy, że tylko do środy, 03.04, można zapisywać się na egzamin DELE w sesji majowej! W maju przeprowadzimy egzaminy na …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.