Día de Muertos, czyli Dzień Zmarłych w Meksyku - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

30 Paź 2018 · Możliwość komentowania Día de Muertos, czyli Dzień Zmarłych w Meksyku została wyłączona

Día de Muertos, czyli Dzień Zmarłych w Meksyku

Día de Muertos, czyli Dzień Zmarłych w Meksyku jest obchodzony całkowicie inaczej niż w naszym kraju.
W dniach 1 oraz 2 listopada organizowany jest wyjątkowy festiwal dla wszystkich zmarłych. Meksykanie wierzą, że w tych dniach ich bliscy zmarli mogą powrócić by nacieszyć się towarzystwem rodziny, dlatego też trzeba ich należycie przywitać.

Pochodzenie święta

Día de Muertos obchodzone jest w całym kraju, ale najhuczniej świętuje się na południu Meksyku. Święto wywodzi się z tradycji azteckiej i początkowo było obchodzone w miesiącu zwanym Tlaxochimaco (narodziny kwiatów) – początek sierpnia. Kolonizatorzy aby przybliżyć święto do tradycji chrześcijańskiej przenieśli je na początek listopada. Nie udało im się jednak narzucić smutnego charakteru święta.

Święto zostało wpisane na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 2003 roku.

Jak obchodzone jest święto?

Pierwszy dzień listopada, Día de los Angelitos, poświęcony jest duszom dzieci, zaś drugi, Día de los Muertos, pamięci dorosłych. W każdym meksykańskim domu, szkole i niemal każdej firmie czy urzędzie budowane są altares de muertos czyli specjalne ołtarzyki, na których składane są ofrendas–  ofiary w postaci jedzenia, napojów i innych przedmiotów związanych ze zmarłym. Rodzina zmarłego przygotowuje jego ulubione potrawy, które gwarantują żywym opatrzność zmarłego przez cały rok. Ołtarze dekoruje się także pomarańczowymi kwiatami cempaxóchitl, , cukrowymi czaszkami, pan de muertos (rodzaj bułeczek), świecami, wodą, solą  oraz zdjęciem zmarłej osoby.

Święto jest również celebrowane na ulicach podczas procesji ku czci zmarłych. Najważniejszym punktem Święta zmarłych jest wizyta na cmentarzu po której organizowany jest piknik, podczas którego serwowane jest wówczas pulque (coś w rodzaju wina z agawy) tequilę lub mezcal oraz doprawioną chili czekoladę, a także cygara. Meksykanie spędzają noce na rozmowach ze zmarłymi, jedzą, piją a także urządzają  tańce do których muzykę zapewniają mariachi.

Co ciekawego można zobaczyć?

Na ulicach można spotkać poprzebierane kościotrupy, przedstawione jakby wykonywały rutynowe czynności np. podczas jazdy na rowerze, gry na gitarze czy podczas ślubu.

W sklepowych witrynach widnieją miniaturowe trumienki, szkielety oraz czaszki wykonane z czekolady, marcepanu, cukru, gliny lub papieru.

Calaveras de dulces

Calaveras de dulces są to typowe dla Meksyku słodkości przypominające ludzkie czaszki. Są wykonane z cukru, doprawione tequilą, amarantusem (szarłatem wyniosłym), oraz czekoladą. Czaszki są bogato ozdobione kolorami a także imionami zmarłych.

Pan De Muerto

Meksykańskie bułeczki Pan De Muerto to tradycja sama w sobie. Są wypiekane z okazji Święta Zmarłych w Meksyku, ze względu na oryginalność i sposób jego obchodzenia.

W Święto Zmarłych przygotowuje się je z wzorem przypominającym czaszkę i skrzyżowane piszczele. Bułeczki przygotowuje się nie tylko na ten dzień, takie bułeczki można robić również przez resztę roku, wtedy symbol czaszki zastępuje się zwyczajnie zwykłą kuleczką z ciasta, a „piszczele” zwyczajnymi paskami.

Źródło zdjęć: https://unsplash.com/


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

09 Lut 24
Diálogo członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół FEDELE!

Dzisiaj jest dla nas wyjątkowy dzień! Otóż Diálogo – Szkoła Języka Hiszpańskiego oficjalnie zostało drugą w Polsce Szkołą należącą do …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.