Día del libro, czyli dzień książki - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

23 Kwi 2019 · Możliwość komentowania Día del libro, czyli dzień książki została wyłączona

Día del libro, czyli dzień książki

Dzień książki jest specjalnym momentem w roku, kiedy wszyscy dzielimy tę samą pasję do czytania.
Jest on obchodzony 23-go kwietnia w rocznicę śmierci M. Cervantesa i W. Shakespeare, którzy zmarli w 1616r.
Od 1964r. 23 kwietnia uznany jest Dniem Książki we wszystkich krajach hiszpańsko- i portugalskojęzycznych.  Jak widać narodziny tego święta mają korzenie…hiszpańskie 😉

Obecnie tę datę uznaje się za Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

W miastach organizowane są wydarzenia kulturalne takie jak wycieczki do bibliotek, czytanie na ulicach książek oraz bajek dla dzieci, a także śpiewanie piosenek. Jednym z ważniejszych wydarzeń w którym każdy może aktywnie uczestniczyć jest odczytywanie tekstu Don Kichota na głos. W wielu szkołach organizowane są konkursy recytatorskie. Na ulicach rozstawiane są stragany z najnowszymi książkami pomiędzy którymi spaceruje tysiące osób. Można również spotkać wielu autorów, którzy podpisują książki i rozmawiają ze swoimi czytelnikami.

Tego dnia w wielu miastach Hiszpanii obchodzi się dzień św. Jerzego (día de San Jorge). Według legendy był on rycerzem, który zabił złego smoka i uwolnił księżniczkę.

W Katalonii ten dzień ma również inne znaczenie, ponieważ jest także dniem zakochanych.  Według tradycji, mężczyźni dają swoim żonom lub dziewczynom różę, natomiast kobiety kupują mężczyznom książki.

Możemy więc powiedzieć, że jest to dzień róży i książki 😉


Zobacz wszystkie wpisy
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Diálogo.