CORPUS CHRISTI - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

29 maja 2018 · Możliwość komentowania CORPUS CHRISTI została wyłączona

CORPUS CHRISTI

Corpus Christi, czyli Boże Ciało, to święto łączące elementy  religijne ze świeckimi obchodzone na terenie całej Hiszpanii w czerwcu lub maju  (60 dni po Wielkanocy), którego głównym elementem jest procesja z Najświętszym Sakramentem. Obchody Bożego Ciała w Hiszpanii wyglądają różnie w zależności od regionu. W niektórych z nich, podobnie jak w Polsce obchodzone są w czwartek, w innych zaś w  niedzielę.

Skąd wynikają te różnice?

W 1991r. Boże Ciało w Hiszpanii oficjalnie przeniesiono na niedzielę, jednak ta zmiana nie została zaakceptowana przez wszystkich, dlatego też np. w Toledo odbywają się dwie procesje: w czwartek i w niedzielę.

Ponadto, w Toledo ma miejsce jedna z najsłynniejszych procesji. W  żadnym innym miejscu w Hiszpanii święto Bożego Ciała nie jest tak hucznie obchodzone jak w Toledo. Kilka dni przed uroczystością, mieszkańcy ozdabiają ulice którymi ma przejść procesja .

Procesji towarzyszą platformy ze figurami świętych oraz maszerujący pokutnicy. Na balkonach pojawiają się różnokolorowe gobeliny, jedwabne zasłony, proporce i flagi. Procesja jest nie tylko wyrazem wiary, ale także odzwierciedleniem chrześcijańskich korzeni Hiszpanii.


Zobacz wszystkie wpisy
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Diálogo.