Camino de Santiago - Część II - Diálogo - szkoła języka hiszpańskiego w Lublinie

Blog Diálogo

8 Gru 2016 · Możliwość komentowania Camino de Santiago – Część II została wyłączona

Camino de Santiago – Część II

W odróżnieniu od znanych w Polsce masowych pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy Kalwarii), Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Pielgrzymkę można odbyć pieszo, na rowerze lub konno. Do dyspozycji pielgrzymów są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w schroniskach dla pielgrzymów (z hiszpańskiego nazywane albergue) prowadzonych przez lokalne społeczności: parafie, stowarzyszenia, schroniska młodzieżowe czy też przez osoby prywatne w gospodarstwach agroturystycznych. W większości miejsca te są płatne, ale niedużo, bywają też miejsca darmowe lub donativos czyli co łaska. Im rzadziej uczęszczany szlak tym tańsze noclegi, na przykład szlaki z południa Hiszpanii, z Sevilli lub Almerii. Często dostaniemy na trasie darmowe owoce i warzywa, no i jest też mnóstwo kraników z wodą pitną (agua potable), więc nie trzeba dźwigać mineralnej.

Chcę teraz napisać parę słów o Albergue na Monte do Gozo, jest to tzw. polskie albergue na Monte do Gozo. Znajduje się 150 metrów od najpopularniejszego szlaku prowadzącego do Santiago de Compostela- Camino Francés. Dla większości pielgrzymów jest to ostatni punkt postojowy na Camino de Santiago. Schronisko od grobu św. Jakuba dzieli zaledwie 5 kilometrów. To właśnie tutaj po wielu dniach wędrówki, po raz pierwszy ukazuje się pielgrzymom widok katedry. Każdy pielgrzym dostanie tam pyszną, polską zupę. Przez cały rok poszukują również wolontariuszy z Polski, więc może ktoś z Was byłby zinteresowany. ( http://albergue.pl/)

Pielgrzym powinien zaopatrzyć się w credencial będący jego pielgrzymim paszportem, można je otrzymać tylko osobiście w każdym albergue, biurze pielgrzymkowym lub kościele na trasie camino, na podstawie credenciala pielgrzym otrzymać możne dokument potwierdzający przebycie drogi: compostelę.

Credencial kosztuje maksymalnie 1E. Warunkiem otrzymania compostela jest przebycie pieszo przynajmniej 100 km, na rowerze lub konno 200 km. Na wierzchu plecaka bądź ubrania powinno się umocować muszlę jakubową. Kiedyś atrybutami prawdziwego pielgrzyma były: laska, kapelusz, peleryna i zbiorniczek na wodę (tykwa).

Współcześnie wielu znanych ludzi pielgrzymuje do Santiago de Compostela. Król Hiszpanii, politycy, przedsiębiorcy, sportowcy, np. piłkarze reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej. Przed każdym wyjazdowym turniejem cała drużyna spotyka się w Santiago de Compostela. Po zdobyciu mistrzostwa świata w piłce nożnej w roku 2010 czterech czołowych piłkarzy zwycięskiej reprezentacji (Andrés Iniesta, Fernando Torres, Carlos Marchena, Sergio Busquets) zapowiedziało udanie się w pieszej pielgrzymce do Santiago. W dniu (12 czerwca 2014r.)  rozpoczęcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii, rząd Xunta de Galicia wydał zgodę na mianowanie Vicente del Boque honorowym ambasadorem Camino de Santiago. Tytuł ten jest nadawany osobom, które przyczyniają się w szczególny sposób do upowszechniania wiedzy o Camino de Santiago w świecie.

W opinii premiera rządu Galicji Alberto Núñez Feijóo, Vicente del Bosque “jest człowiekiem konsensusu, który reprezentuje wartości pracy zespołowej, sportowej i pogody ducha.”

W roku 2013 Santiago de Compostela odwiedziło 215 856 pielgrzymów, a w tym roku 2014 tylko w lipcu 39.581, w tym z Polski 699. Byliśmy na 7 miejscu.

Celem pielgrzymki jest miejsce spoczynku św. Jakuba, który znajduje się w katedrze w Santiago de Compostela. Katedra jest jedną z największych dzieł architektury romańskiej w Hiszpanii i najważniejszych świątyń w średniowieczu. Bogata w liczne dzieła sztuki, przede wszystkim romańskiej rzeźby, takie jak Puerta de las Platerias (Brama Złotników), czy Pórtico da Gloria (Portal Chwały). Fasada de Obradoiro, estilo barroco. Inną osobliwością katedry jest Botafumeiro – wielka kadzielnica o ponad 700-letniej historii. Zawieszona jest na sklepieniu, na skrzyżowaniu naw.

 http://www.turgalicia.es/fotos/IMAGENES/FLASH/ARQUITECTURARELIGIOSANP/vr_catedral/index.html

Botafumeiro – „wydzielający dym” – największa na świecie kadzielnica znajdująca się w katedrze w Santiago de Compostela. Mierzy 160 cm wysokości i waży ok. 80 kg. Do jego rozpalenia potrzeba ok. 40 kg węgla drzewnego i kadzidła. Używane jest jedynie w czasie ważniejszych i bardziej uroczystych nabożeństw. Według tradycji pierwsza miała się znajdować w katedrze już w XI w. Obecna kadzielnica została ufundowana w 1851 r. przez miejscowych posiadaczy ziemskich i wykonana przez złotnika José Losada. Wykonana z brązu i mosiądzu, pokryta jest 20-mikrometrową warstwą srebra. Ozdobiona jest bogatą dekoracją ornamentalną. W 2006 r. została odnowiona i ponownie posrebrzona. Obsługa kadzielnicy, w tym jej podwieszenie na linie, rozpalenie i rozkołysanie, jest zadaniem ośmiu specjalnych funkcjonariuszy katedralnych, którzy występują w specjalnych purpurowych szatach. Rozkołysane Botafumeiro osiąga prędkość około 60 km/h, umożliwia okadzanie całego wnętrza katedry. Zgodnie z tradycją, zapach kadzidła wydalany z Botafumeiro miał także właściwości lecznicze – w celach profilaktycznych pielgrzymi wdychali dym z myślą, by uchronić się przed różnymi epidemiami i chorobami. Niemniej jednak uważa się również, że pierwotnie kadzidlany dym miał przede wszystkim stłumić odór niemytych ciał tysięcy pielgrzymów. https://www.youtube.com/watch?v=583TGDOQE8k

Pamiętajcie, że jak dotrzecie do Santiago warto również pozwiedzać trochę to urokliwe miasto, spróbować galicyjskich smakołyków, są to głównie owoce morza, mówi się, że najlepsze np. pulpo gallego, muszla św. Jakuba – vieira, empanada gallega i oczywiście tarta de santiago czyli ciasto św. Jakuba.

Jeśli się postaracie to możecie nawet zjeść za darmo w pięciogwiazdkowym hotelu. Parador Hostal Dos Reis Católicos w Santiago to wyjątkowe miejsce. Sam adres (Praza do Obradoiro 1) mówi wiele każdemu, kto choć raz postawił nogę przed katedrą św. Jakuba. Zgodnie z podtrzymywaną przez hotel tradycją każdego dnia 10 pielgrzymów, którzy stawią się u drzwi hotelu otrzyma śniadanie, obiad i kolację przez trzy dni. W praktyce sprawa wygląda tak, że w tzw. „sezonie” z racji na dużą ilość chętnych otrzymamy tylko jeden posiłek, by dać szansę innym pielgrzymom. Poza sezonem jednak (powiedzmy zimą:) możemy liczyć na pełne wyżywienie przez trzy kolejne dni. Posiłek dla pielgrzymów nie jest niestety serwowany w głównej restauracji hotelowej, a w specjalnych pomieszczeniach (gdzie prawdopodobnie stołuje się obsługa hotelowa). Tak czy inaczej, posiłek jest syty (w formie bufetu) i darmowy dla każdego, kto może pochwalić się otrzymaniem Composteli.

Na koniec mam jeszcze dla Was ciekawostkę, szczególnie dla osób interesujących się sportem. Wcześniej mówiłam już o sportowcach pielgrzymujących do Santiago. W ubiegłym roku w Santiago był ostatni etap Vuelta España, zobaczcie jak wyglądała oficjalna maskotka 🙂

Zachęcam Was wszystkich do odbycia Camino de Santiago, podaję kilka stron, gdzie znajdziecie szczegółowe informacje i wspomnienia osób, które przebyły tę drogę.

http://www.caminodesantiago.pl/          strona dla przyszłych pielgrzymów

http://caminodelavida.pl/2014/06/20/camino-de-santiago-na-kickstarterze/   co robią ludzie, żeby zebrać pieniądze na camino

http://albergue.pl/     polskie albergue

http://mypielgrzymi.com/2014/07/09/aplikacja-ecamino-camino-de-santiago-smartfonem/ aplikacja na telefon

https://www.facebook.com/CaminoPolska/timeline?ref=page_internal      strona na facebooku

http://mypielgrzymi.com/2014/07/31/7-rzeczy-na-camino-za-darmo/ za darmo na camino

Kończę pozdrowieniem pielgrzymów Buen Camino i filmikiem, zobaczcie jak szczęśliwy jest ten, kto udał się na camino 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=gE9QIkhQrto

Autorka: Justyna Pyszczek


Zobacz wszystkie wpisy

O dialogo

Diálogo istnieje od 2003 roku. Można śmiało powiedzieć, że w dziedzinie nauczania języka hiszpańskiego jesteśmy ekspertami. Uczymy hiszpańskiego od lat i dobrze się na tym znamy, czego dowodem są nowi kursanci przychodzący do nas z polecenia :-) Dowiedz się więcej

diálogo : Wybierz skuteczną metodę nauki hiszpańskiego

Co nowego słychać w szkole?

27 Mar 24
Przerwa wielkanocna: 28.03 – 01.04

Dialogowicze! Jutro zaczynamy przerwę świąteczną w Diálogo! Od 28.03 do 01.04 włącznie Szkoła oraz Sekretariat będą zamknięte. Widzimy się na …

Zobacz wszystkie aktualności
Zapisz się na egzamin DELE
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Diálogo.